Gündem
23 Eyl 2023 14:21 Son Güncelleme: 23 Eyl 2023 14:21

65 yaş üstü ücretsiz taşımada yeni gelişme! Mansur Yavaş resti çekti…

CHP Ankara İl Başkanlığının 38. Olağan Kongresi, Atatürk Spor Salonu'nda başladı. Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş yaptığı konuşmada özel halk otobüslerinin ücretsiz 65 yaş üstü yolcu taşımama kararını eleştirerek "Ya kanuna uyun ya da tüm otobüsleri bize satın gidin başka iş yapın. Ankaralılara zulmettirmeyiz" dedi.

CHP İl Kongresi'nde konuşan Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş,  Ankara'da yaşanan otobüs krizi ve yaklaşan yerel seçimler hakkında dikkat çeken açıklamalarda bulundu.

"Otobüslerin hepsini ya bize satın ya da gidip başka iş yapın. Bu halka zulüm etmeye kimsenin hakkı yoktur” diyen Yavaş, yaklaşan yerel seçimler hakkında ise; hedeflerinin yüzde 60'ı bulmak olduğunu kaydetti.

"Otobüslerin hepsini ya bize satın ya da gidip başka iş yapın"

Halk otobüslerinin Ankaralı yolcuları mağdur ettiğini de ifade eden Yavaş, halk otobüslerinden belediye desteğinin çekilmesinin bu destek için istenen kredinin belediye meclisi tarafından bekletilmesi olduğunu söyledi. Kredi çıkmayınca otobüslere indirimli binme hakkı olan yolcuların kanuna aykırı biçimde taşınmadığını kaydeden Yavaş, halk otobüslerini işletenlere seslendi ve “Otobüslerin hepsini ya bize satın ya da gidip başka iş yapın. Bu halka zulüm etmeye kimsenin hakkı yoktur” dedi.

"Yerel seçimlerde hedefimiz en az yüzde 60"

"Biz göreve geldiğimizden itibaren Ankara'da kirli siyaseti ortadan kaldırdık" diyen Yavaş, "Ama şimdi seçim yaklaştıkça karalamalara başladılar. Biz bunlara karşı efsunluyuz, vız gelir tırıs giderler. Attıkları iftiralar kendilerine bulaşacaktır" diye konuştu.

"Ankara, üç dönemdir muhalif kimliğini korudu" diyen Yavaş, "2018 Referandumunda yüzde 50'den fazla hayır dedi. 2019 yılında yine yüzde 50'den fazla oy vermek suretiyle bizi göreve getirdi. En son 2023 seçiminde de yüzde 52, sayın Genel Başkanımıza oy vermek suretiyle muhalif kimliğini devam ettirdi. Bizler 4 milyon 200 bin seçmenin tamamının oyuna talip olacağız ve hedefimiz en az yüzde 60 ve Belediye Meclisi'nde çoğunluktur" ifadelerini kullandı.

NE OLMUŞTU?

Tüm Özel Halk Otobüsleri Birliği, artan maliyetleri gerekçe göstererek 65 yaş üstü yolcuları ücretsiz taşıma hizmetini sonlandırma kararı almıştı. ABB ise kararın hukuka aykırı olduğunu ve kendilerinin hedef gösterdiğini belirtmişti.

ABB'nin bugün sosyal medya hesabından yapılan paylaşımda, şu ana kadar bin 810 yurttaştan ihbar geldiği belirtilirken diğer araçlara uygulanan cezai işlemlerin yanı sıra 9 aracın parka çekildiği duyurulmuştu.