Ekonomi
22 Ağu 2022 13:14 Son Güncelleme: 23 Ağu 2022 08:44

Zincir market BİM'e yeni ortak! Yüzde 35'ini satın aldı…

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Chimera isimli şirketin kurduğu S and P Turkey Shariah Liquid fon, BİM hisse senedinin yüzde 35’lik bölümünü satın aldı.

Türk borsasına giren yabancı girişlerinden biri de Abu Dabi merkezli Chimera isimli yatırım şirketi S anda P Turkey Shariah Liquid isimli şirket oldu.

ParaMedya'da yer alan habere göre, 8 Ağustos’da oluşturulan S anda P Turkey Shariah Liquid fonunun portföyünün yüzde 35’lik bölümü BİM hisselerinden oluştu. Fon bu hisselerde yoğun alım yaparken, portföyü yüzde 7 Bera Holding, yüzde 7 Gübre Fabrikaları, yüzde 6 Nuh Çimento gibi senetlerden oluştu. Ancak en büyük ağırlığı BİM hisse senedine verdiği görüldü.

BİM’İN SAHİBİ VE ORTAKLARI KİMDİR?

BİM, 1995 yılında faaliyetlerine 21 mağazayla başladı. Kurucu ortakları arasında Cüneyt Zapsu, Aziz Zapsu, Yasin El Kadı, Korkut Özal, Mehmet Fatih Saraç bulunan market zincirinin CEO’su ve kurucu ortağı ise Mustafa Latif Topbaş’tır.

Şirket, Borsa İstanbul’a 2005 Temmuz’da BIMAS kodu ile kote oldu. Mayıs 2021 itibarıyla, hisselerinin yüzde 71,40’i halka açık olarak işlem görüyor.

BİM'DEN AÇIKLAMA GELDİ

Haberlerin basına yansımasından sonra BİM'den resmi açıklama geldi.

Açıklamada BİM hisselerinin yüzde 35’lik bölümünün satın alındığına yönelik iddiaların gerçekçi olmadığı iddia edildi.

Söz konusu açıklamada şu ifadeler yer aldı:

"Bilindiği üzere, şirketimiz hisselerinin %71’lik kısmı halka açık olup Borsa Istanbul’da işlem görmekte ve herkes tarafından alım-satımı gerçekleştirilebilmektedir. Haberde adı geçen Fon’un Borsa İstanbul aracılığıyla Türkiye’deki muhtelif halka açık şirketlerden bir hisse portföyü oluşturmuş olduğu ve bu portföyünün (BİM sermayesinin değil) yüzde 35'lik kısmının BİM hisselerinden oluştuğu anlaşılmaktadır.

Haberlerde değeri 54,6 milyon USD olarak belirtilen hisse alım işlemi eğer gerçekleşmiş ise, bu hisseler BİM’in toplam piyasa değerinin yaklaşık %1,5’ine tekabül edecektir"

ETİKETLER
#bim #bae #ortak