Zamlar bıktırdı! Netflix’i bırakmanın zamanı geldi mi?

Netflix birkaç ayda bir üyelik ücretlerine zam yapmayı adet edindi. SD-HD ve 4K yayın yapan platformun SD üyeliği bile diğer platformlardan çok daha pahalı!

Dijital platformlar hayatımıza gireli yıllar oldu artık. Netflix, Disney+, Amazon Prime, BluTV, Exxen, Gain, Mubi, Bein Connect, TV+… Yalan yok, hepsi çok keyifli, işten eve yorgun argın gelip, ayakları uzatıp buralarda bir şeyler izlemek insana iyi geliyor.

En ucuzu hangisi?

Geliyor, gelmesine de bu keyfin de bir bedeli var ve bu bedel ödenemez rakamlara doğru hızla yol almakta. Aslına bakarsanız, yıllardır sektörde büyük rekabet var ve müşteri kapma yarışında çoğu platform üyelik ücretini arttırmadı. Dünyanın en pahalı dizisi unvanını elinde tutan Yüzüklerin Efendisi – Güç Yüzükleri dizisini yayınlayan Amazon Prime’ın aylık üyelik ücreti hala 7,99 tl. Geçen yıl bu ücretlendirme için “bir ıslak hamburger parası” diyordum, o bile 20 TL oldu. Amazon Prime açık ara en ucuz dijital platform olma iddiasını sürdürüyor.

BluTV ücretlerine hayli zam yaptı ancak Hepsi Burada’nın, Amazon’a benzer iş modeli ile Hepsi Burada Premium üyesi olup onu da ayda 9,99’a getirebiliyorsunuz.

Disney+ ise Lansman aylarında herkese aylık 24,99 TL üzerinden yıllık üyelik sattı ve şu anda da dengeli bir fiyat politikası yürütüyor.

Netflix neden bu kadar pahalı?

Bu sürüden hızla kopan ve “bunu alırsak gerisine paramız kalmaz” dedirten platform ise elbette Netflix! Netflix birkaç ayda bir üyelik ücretlerine zam yapmayı adet edindi. SD-HD ve 4K yayın yapan platformun SD üyeliği bile diğer platformlardan çok daha pahalı!

Kasım ayından itibaren uygulanacak yeni tarifeye göre aynı anda izlenebilen ekran sayısının bir kişi ile sınırlayan Temel Plan 44,99 TL oldu. Bu planın önceki fiyatı 37,99 TL idi. Aynı anda maksimum iki ekrandan içerik izlenmesine imkân veren Standart Plan'ın ücreti ise 57,99 TL'den 69,99 TL'ye çıktı. Son olarak en kapsamlı paket diyebileceğimiz ve aynı anda 4 ekrandan 4K içerik izlenmesine izin veren Özel Plan'ın fiyatı 77,99 TL iken 93,99 TL'ye çıkarıldı.

İşin özü şu; 1 aylık Netflix fiyatına 1 yıllık Amazon Prime üyeliği alabiliyorsunuz! Arada korkunç bir fark oluştu. İkisi de 4K, ikisi de 4 ekrana kadar bölünüyor. Netflix’in yıllık üyelik seçeneği yok. Bu platforma üyelik için yılda 1000 TL’den daha fazla parayı gözden çıkarmalısınız.

Dijital platformların sonunu Youtube mu getirecek?

Netflix’in savunması ise, “harika içerikler sunmak için fiyatları güncelledik” şeklinde. Bana sorarsanız çok fazla çöp içerik sunuyor, başta lunapark gibi geliyor insana ama bir süre sonra boşa vakit harcadığınız ortalama altı filmler ve diziler izlediğinizi fark ediyorsunuz. Çıktığı günden beri abonesiyim, bakıyorum ama epeydir harika bir içerikle karşılaşmadığımı, Netflix yerine Youtube izlediğimi hatırlıyorum ve burada Okan Bayülgen’in yolladığı bir videodaki iddia aklıma geliyor. Orada diyordu ki, dijital platformların hiçbiri Youtube ile baş edemez. Bu alanın lideri eninde sonunda Youtube olacak çünkü filmlere-dizilere harcanan tonla paranın karşılığı yok. Youtube ise içerik ortaklarının prodüksiyon maliyetlerini karşıladığı videoları yayınlayıp reklam göstererek tonla para kazanıyor.

Gerçekten de, bir 6 ay sonra 150-200 TL rakamına ulaşmış bir Netflix’i kimse almaz, alanlar da cayar diye düşünüyorum. Netflix alternatifsiz olduğunu sanıyor ve fena halde yanılıyor.

Hem para ver hem reklam izle!

Bu arada, 2022 yılında epey abone kaybı yaşayan ve şirket içerisinde yeniden yapılanmaya giden Netflix, reklam desteklik aboneliği çeşitli ülkeler için açmaya hazırlanıyor. Reklamlı üyelik modeline ABD, Kanada, İngiltere ve Almanya gibi birden fazla ülkede Kasım’dan itibaren erişilebileceği söyleniyordu. Abonelik fiyatlarının artma sebeplerinden biri de bu; aylık aboneliğe verecek çuvalla paran yoksa otur reklam izle!

İyi de o zaman ne farkın kaldı yıllardır izlediğim televizyon kanalından? Bu üyelik modeli Youtube’daki gibi çalışmıyor. Netflix’teki reklamlı üyelik de ücreti olacak.

Hem diğer platformlara verdiğinden daha çok para ver hem de reklam izle! Ne anladım bu işten?

Netflix, fiyatı 100 TL’yi geçtiği anda Türkiye’de çok abone kaybedecek. Herkes lükslerinden feragat etmeye başladı ve bu platform artık lüks kaçıyor.

Dijital platformların bıkkınlık çağına hoş geldiniz!

MURAT TOLGA ŞEN

murattolga@gmail.com