Gündem
10 Nis 2014 11:55 Son Güncelleme: 23 Kas 2018 16:04

Zaman'daki haber Ahmet Davutoğlu'nu isyan ettirdi! 'Kızdım, Ekrem Bey'i aradım'

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Today's Zaman'da çıkan bir habere isyan etti ve Ekrem Dumanlı'yı aradı.

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, kendisi hakkında Today's Zaman'da çıkan bir habere "bir değil, iki değil, sabrediyorum" diyerek tepki gösterdi.

Haberde, İngilizce metin ile Davutoğlu'nun adı seks skandallarıyla irtibatlandırılmak isteniyor. Dışişleri Bakanı Davutoğlu, Kanal 24 televizyonunda gündeme ilişkin soruları cevapladı.

Cemaate yönelik eleştirilerde bulunan Davutoğlu konuyla ilgili şöyle konuştu:

TÜRKİYE'Yİ ŞİKAYET EDİYORLAR

"Neredeyse Başbakanımızı, beni savaş suçlusu gibi Uluslar arası Mahkeme’ye götürecek eylemlerin içine girecekler. MİT TIR’larını durdurmaktan tutun da El-Kaide suçlamasıyla hakkımızda yapılan çalışmaları yapacaklar ve bizi bütün dünyada zanlı durumuna düşürecekler.

Ve bu mektuplar meselesi yeni olmuyor. Bu grubun İngilizce yayın organı (Today’s Zaman) son iki yıldır (bakın nelere sabrettik) ve o zaman yetkililerine de söyledim “siz ne yapmak istiyorsunuz?” diye mesaj ilettim. Türkiye’yi sanki El-Kaide’yi destekliyormuş gibi manşetler atmak, İran’la şu hesaplar içindeymiş gibi manşetler atmak, Türkiye’yi şikayet etmek ve karşılığı olmayan şeyler.

Bakınız o kadar acıdır ki bu hukuk açısından da. Yani bazı şeylere sabrediyoruz ama sabrımız yanlış anlaşılmasın. Sabrımız olgunluğumuzdan ve hala bu çevrelerde vicdan sahibi kişilere duyduğumuz saygıdandır.

SEKS SKANDALI HABERİ

Bir yazar şu başlıkla yazı aldı: “Davutoğlu Dışişleri Bakanlığı’ndaki seks skandalı için özür dilemelidir.” Bu İngilizce yayınlanıyor ve bu yaklaşık bir sene önce yayınlandı.

EKREM BEY'İ ARADIM

O zaman Ekrem Bey’i aradım. Olay ne biliyor musunuz? Birkaç Dışişleri mensubu mağdur olarak (bu İzmir’deki şehit olayı varya, eskort kızlar) dinlenmeye çağırıldı. Yani hakkında haksız bir şekilde bir şeyler yazılmış.

Ve onun üzerinden beni İngilizce bir yayında seks skandalı gibi bir lafla irtibatlandırarak özür dilemeye çağıran bir yazı yayınlıyorlar. Bakın bunu şimdiye kadar hiç bahsetmedik. Bu konuyu hiç açmadım.

Aynı yazıda nasıl Clinton Wikileaks dolayısıyla özür diledi Davutoğlu da bu sebeple özür dilemeli. Benim bildiğim bir olay değil. Dışişleri mesuplarımızdan ola ki bir hata yapmış olabilir de (her toplulukta olduğu gibi.) Ayrıca hata yapılmamış. Bu mensuplarımız mağdur olarak mahkemeye çağrılmışlar ve sen bunu seks skandalı gibi son derece ahlaki bakımdan benim adımla konamayacak şeyi yazıyorsun. Ve ben buna sabrediyorum. Bir, iki, üç…"