Gündem
31 Mayıs 2014 16:18 Son Güncelleme: 23 Kas 2018 16:14

Zaman temsilcisi kimin talimatıyla salondan çıkarıldı?

CHP Genel Başkan Yardımcısı, Maliye Bakanı'na Londra'daki bir programda Zaman Gazetesi İngiltere Temsilcisi Kadir Uysaloğlu'nun salondan çıkarılmasının sebebini sordu.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'e, "29 Mayıs 2014 günü Başbakanlık Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı ortaklığı ile Londra'da düzenlenen 'Financial Times-Türkiye'ye Yatırım Yapmak (Invest in Turkey)' toplantısında konuşmaya başlamanızdan birkaç dakika sonra Zaman gazetesi İngiltere Temsilcisi Kadir Uysaloğlu'nun salondan çıkarılmasının sebebi nedir?" diye sordu.

Tanrıkulu, Maliye Bakanı'nın yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığına sunduğu soru önergesinde şöyle dedi:

"Financial Times yetkililerinin salona girmesine izin verdiği Zaman gazetesi İngiltere Temsilcisi Kadir Uysaloğlu'nun salondan çıkması talimatının sizin tarafınızdan verildiği iddiası doğru mudur?

Talimat sizin tarafınızdan verilmediyse Zaman gazetesi İngiltere temsilcisi kimin talimatıyla ve hangi gerekçe ile salondan çıkarılmıştır?

Konuşmanıza Anadolu Ajansı temsilcisinin katılmasına izin verilirken Zaman gazetesi'nin temsilcisinin salondan çıkarılmasının sebebi nedir?

İngiltere Londra'da düzenlenen bir toplantıda Zaman gazetesi temsilcisinin salondan çıkarılması uluslararası camiada nasıl bir etki oluşturmuştur?

Basın özgürlüğüne saygı duymayan bir siyasi anlayışın ekonomik alandaki açıklamalarına yabancı yatırımcılar güven duymakta mıdır?

Başbakanlık Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı ortaklığıyla düzenlenen 'Financial Times- Türkiye'ye Yatırım Yapmak' toplantısı için kamu kaynaklarından yapılan toplam harcama tutarı ne kadardır?"

OLAY

Geçtiğimiz hafta içinde, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in katıldığı ‘Türkiye’de Yatırım’ panelini izleyen Zaman İngiltere Temsilcisi Kadir Uysaloğlu, başka gazetecilerin de bulunduğu salondan çıkarılmıştı. Uysaloğlu panelin, bakanın konuşmasından önceki bölümünü izleyebilmişti. Şimşek’in kürsüye çıkmasından birkaç dakika sonra ise salondan çıkması istenmişti. Uysaloğlu’nun çıkarılması yönündeki talebin Türk makamlarından geldiği öğrenilmişti.