Gündem
22 Eki 2010 09:56 Son Güncelleme: 23 Kas 2018 11:44

YURTİÇİ GAZETECİ DEĞİŞİM PROTOKOLÜ İMZALANDI!

Türkiye Gazeteciler Federasyonu ve Basın-Yayın Enformasyon Genel Müdürlüğü Cumhurbaşkanı "Gazeteci Değişim Programı"na imza attı.

Türkiye Gazeteciler Federasyonu ve Basın-Yayın Enformasyon Genel Müdürlüğü Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün de şahitliğinde "Gazeteci Değişim Programı"na imza attı.

Türkiye Gazeteciler Federasyonu 31. Başkanlar Konseyi Toplantısı, Kayseri Gazeteciler Cemiyetinin ev sahipliğinde yapıldı. Başkanlar Konseyi Toplantısı’nın onur konukları Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu oldu. Toplantı’da Türkiye’deki gazetecilerin farklı şehirleri ve gazeteleri görmesine imkan tanıyacak "Gazeteci Değişim Programı" da imzalandı.

Türkiye Gazeteciler Federasyonu Genel Başkanı Atilla Sertel, gazetecilerin kentler bazında bir araya gelmesi, kaynaşma ve dayanışmanın artırılması ve cemiyetler arasında işbirliği sağlanması için değişim protokolü hazırladıklarını bildirerek, bu protokolü Cumhurbaşkanı Gül’ün huzurunda imzalamak istediklerini kaydetti. 2 yıllığına imzalanan protokolle yerel basında çalışan gazetecilerin diğer şehirlerdeki gazetecilerle tanışma ve kaynaşma imkanı bulacağını belirten Sertel, şunları söyledi:

’’Türkiye’de 1270 gazete, 938 radyo, 300 yerel televizyon ve 4 bine yakın dergi var. Bu basın-yayın organlarında çalışan çok sayıda gazeteci arkadaşımız var. Basın-Yayın Enformasyon Genel Müdürlüğü ile yaptığımız anlaşma doğrultusunda farklı illerde yaşayan gazetecilerin hem birbirleriyle tanışmasını hem de o şehirlerdeki gazeteleri yakından incelemesini öngördük. Protokolle birlikte, örneğin Diyarbakır’daki gazeteci, İzmir’i, İzmirli gazeteci de Diyarbakır basınını yakından tanıma fırsatı bulacak. 10-15’er kişilik gruplar halinde gerçekleştirilecek değişim projesi ortalama 3 gün sürecek."

KARAKAYA: Basının gelişmesine katkı yapmak istiyoruz

BYEGM Murat Karakaya da, TGF’nin Türkiye’nin en önemli basın örgütü olduğunu belirten imzalanan protokolün özellikle Anadolu Basını’nda çalışanlarının bilgilendirilmesine katkı sağlayacağını dile getirdi. Karakaya; "Ankara’da yoğun bir tempoda çalışıyoruz. Dış basının bilgilendirilmesi, toplantılar bu nedenle Anadolu Basını’yla buluştuğumuz TGF Başkanlar Konseyi toplantılarına aksatmadan katılmaya çalışıyoruz. Şimdi TGF ile imzaladığımız protokol kapsamında Başbakanlık Basın-Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğünün yerel basının güçlendirilmesi görevi kapsamında genel müdürlüğümüz ile gazetecilerin mesleki statülerinin yükseltilmesi çalışmalarını başarıyla yürüten Türkiye Gazeteciler Federasyonunun işbirliği ve Valilik Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlükleri koordinasyonunda yerel medya mensuplarının yurdun çeşitli yerlerinde mesleki inceleme gezileri yaparak eğitim ve deneyimlerinin artırılması, sosyal ve kültürel etkinliklerin tanıtılması, iller arasında basın alanında işbirliği ve koordinasyonun tesis edilerek mesleki standartlarının yükseltilmesi amaçlıyoruz" dedi.

Protokolün içeriği hakkında bilgi verdikten sonra Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün yanına giden Sertel ile Basın Yayın Enformasyon Genel Müdürü Murat Karakaya arasında değişim protokolü imzalandı.