Dünya
18 Eki 2021 07:23 Son Güncelleme: 18 Eki 2021 07:25

Yunanistan Dışişleri Bakanı’ndan Türkiye çıkışı! ‘NATO’ya giren ülkeyle alakası yok...’

Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias verdiği röportajda Türkiye için, "Bugünün Türkiye'sinin yirmi yıl önceyle hatta 1952 yılında NATO'ya giren ülkeyle alakası yok" ifadelerini kullandı.

Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias, Yunanistan ve ABD arasındaki yenilenen savunma anlaşmasının ilişkileri daha önce hiç olmadığı kadar iyi bir noktaya taşıdığını söyledi.

Dendias, Atina merkezli Kathimerini gazetesine verdiği röportajında; "Bugünün Türkiye'sinin yirmi yıl önceyle hatta 1952 yılında NATO'ya giren ülkeyle alakası yok" ifadelerini kullandı.

Türkiye'ye atıfta bulunarak; "Yayılmacı, neo-Osmanlı ve İslam-merkeziyetçi politikasıyla, kendisini yakın çevresindeki tüm devletlerden uzaklaştırmayı başardı. Bu, 'Bir ülke, onlarca yıldır inşa ettiği ilişkileri birkaç yıl içinde nasıl yok eder' isimli öğrenilmesi gereken bir derstir" diyen Dendias sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bir ülke, bize saldırmak için adım atmayı planlıyorsa, ABD birliklerinin ülkemizde konuşlanmış olduğu gerçeğini ciddiye almalıdır. ABD-Yunanistan ilişkileri benzersiz bir şekilde gelişti. Artık stratejik bir karakter kazanmış durumda.”