Gündem
27 Nis 2020 12:58 Son Güncelleme: 27 Nis 2020 13:01

Yunan oyununu bozan Türk Amirale ölüm tehditleri

Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Kurmay Başkanı Tümamiral Cihat Yaycı, Yunanistan’ın 16 adayı antlaşmalara rağmen silahlandırması ve ülkenin taleplerini soru-cevaplı olarak dile getirince Yunan basının hedefi oldu.

Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Kurmay Başkanı Tümamiral Cihat Yaycı, Yunanistan’ın 16 adayı antlaşmalara rağmen silahlandırması ve ülkenin taleplerini soru-cevaplı olarak dile getirince Yunan basının hedefi oldu. Amirale ölüm tehditlerine varıncaya ağır hakaretlerde bulunuldu.

18 adamız ve iki kayalığın Yunanistan tarafından işgal edilmesinin yanı sıra, antlaşmalarla silahlandırılmaması, asker bulundurulmaması kabul edilen 16 Yunan adasında ise buna uyulmadığı ortaya çıktı.Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Kurmay Başkanı Tümamiral Doç.Dr Cihat Yaycı'nın soru-cevaplı “Yunanistan Talepleri” adlı kitabı Türk Tarih Kurumu tarafından yayımlandı.

Kitapta, Yunanistan'ın, gayri askeri statüde olmasına rağmen haksız, hukuksuz, antlaşmalara aykırı olarak 23 adadan 16'sında asker bulundurduğunu, ağır silahlar olduğunu belgelere dayalı olarak yazdı. Kitap, Yunanistan basınını ayağa kaldırdı ve Tümamiral Yaycı'ya ağır hakaretler edildi, ölüm tehditlerinde bile bulunuldu.

“Türkiye'de kan akacak”, “Askerler kaçırılacak ve öldürülecek”, “Türkiye'de bıçaklar çekildi” başlıklarının da kullanıldığı bir sitenin ise Yunan İstihbarat Servisinin kontrolünde olduğu öne sürüldü.

16'SINDA ASKER VAR
Yunanistan'ın yüksek tirajlı gazetelerinin yanı sıra çok izlenen televizyonlarında, internet sitelerinde konu edildi. Televizyon programlarında “Askeri uzman” olarak çıkarılan kişiler, Yaycı'yı hedef aldı, “Türkler Ege’yi işgal etme planı yapıyor.

Tümamiral Cihat Yaycı aracılığı ile bu plan deklare oldu. Türk Tümamiral 23 Yunan adasının egemenliğinden şüphe duyuyor” başlıklarını kullanıp, komutana ağır hakaretlerde ve tehditlerde bulunuldu.