Gündem
29 Oca 2020 11:30 Son Güncelleme: 29 Oca 2020 11:44

YTÜ'den Bedri Gencer'in skandal paylaşımına açıklama

Yıldız Teknik Üniversitesi (YTÜ), depremin “zinanın yasal olması” ve “çocuk evliliklerinin yasaklanmasından” kaynaklı olduğunu ima eden paylaşımda bulunan Profesör Bedri Gencer hakkında bir açıklama yaptı.

Google Haberlere Abone ol

Yıldız Teknik Üniversitesi paylaşımdan üç gün sonra yaptığı açıklamada, Gencer'in "haddini aşan ve kabul edilmesi mümkün olmayan" ifadeleri hakkında inceleme başlatıldığını aktardı.

Gencer Elazığ Depremi’nin ardından yaptığı paylaşımda “AIDS, ebola virüsü… Avustralya, Çin gayretullaha dokundu azap geldi. Maazallah, biz de zinayı, livatayı yasallaştırarak, Allah’ın helal kıldığı yaşta evliliği tecavüz sayarak, mutlu yuvaları bozarak gayretullaha dokunmayalım. Az kaldı” demişti. YTÜ’de uzun süredir görev yapan Gencer, daha önce de katıldığı bir seminerde boşanan kadınların “hafif kadınlar” olduğu imasında bulunmuştu.

YTÜ’nün açıklaması, bahsi geçen akademisyenin paylaşımından 3 gün sonra geldi. Olayın dün basında yer bulmasının ardından Gencer’in paylaşımına başta YTÜ öğrencileri olmak üzere çok sayıda kişi tepki göstermişti. 

Yıldız Teknik Üniversitesi'nin açıklaması şöyle:

NE OLMUŞTU?

Yıldız Teknik Üniversitesi bölümünde görevli Prof. Dr. Bedri Gencer, Elazığ'da 41 kişinin hayatını kaybetmesine sebep olan deprem sonrası sosyal medya hesabından tepki çeken bir paylaşımda bulunmuştu. Gençer paylaşımında, "Gayretullaha dokunmak edebiyat değildir. AIDS, Ebola virüsü... Avustralya, Çin, gayretullaha dokundu, azap geldi. Maazallah, biz de zinayı, livatayı yasallaştırarak, Allah'ın helal kıldığı yaşte evliliği tecavüz sayarak, mutlu yuvaları bozarak gayretullaha dokunmayalım. Az kaldı" ifadelerini kullanmıştı.