Teknoloji
27 Eki 2021 07:14 Son Güncelleme: 27 Eki 2021 07:16

YouTube’dan Türk yayıncıları sevindiren haber!

Google’ın içerik üreticileri teşvik amaçlı hazırladığı 100 milyon dolarlık YouTube Shorts Fonu, Türkiye’de kullanıma açıldı.

Google, ‘kısa biçimli video’ pazarında YouTube Shorts ile yerini aldı. İlk olarak Hindistan’da denemeye başladığı bu özelliği, Temmuz ayında aralarında Türkiye’nin de bulunduğu 100’den fazla ülkeye genişletti. Bir yandan Facebook, Instagram Reels ile rekabeti kızıştırmaya devam ederken TikTok’un yükselişi de sürüyor.

Google, YouTube Shorts’u büyütmek için yayıncılara 100 milyon dolar teşvik fonu ayırdı. Başlangıçta ABD, İngiltere ve Rusya dahil seçkin ülkelerde kullanıma sunulan fon Ekim ayında ülkemize genişledi. Türkiye merkezli içerik üreticiler, ilgili gereksinimleri karşılaması durumunda her ay 100-10.000 ABD doları arasında bonus kazanabilecekler.

YOUTUBE SHORTS FONU, BELİRLENEN KİŞİLERE VERİLECEK

YouTube Shorts Fonu için herhangi bir başvuru formu bulunmuyor. Paylaşılan bilgiye göre, fon kapsamında ödeme alacak yayıncıları Google bizzat belirleyecek. İçerik üreticilerin karşılaması gereken şartlar şöyle:

Kanalların son 180 gün içinde gerekli şartları karşılayan en az bir kısa video yüklemiş olması gerekir.

Kanalların YouTube Topluluk Kuralları, telif hakkı kuralları ve para kazanma politikalarına uyması gerekir.

İçerik üreticilerin, ilgili ülke/bölgede geçerli reşit olma yaşından büyük olması gerekir.

Yaşı 13-18 arasında olan içerik üreticiler için ebeveyn veya vasi onayı zorunludur. Ek olarak kanala bağlı AdSense hesabı yoksa yine ebeveyn veya vasi tarafından AdSense hesabı oluşturulması gereklidir.

YouTube Shorts Fonu kapsamında ödeme almak için halihazırda YouTube’dan gelir elde etmeniz gerekmiyor. Google, YouTube İş Ortağı Programı’ndaki içerik üreticiler ve Çok Kanallı Ağ (MCN) kapsamında satış ortağı olan kanalların da gelir elde edebileceğini belirtti.

İçerik üretici olarak, YouTube kanalınızın Shorts performansını her ay inceleyecek. Bir önceki ay gösterdiğiniz Shorts performansına göre, uygunsanız Google size fon almaya hak kazandığınızı bildirecek. Ayrıca kanaldaki kısa videolar, yalnızca videoların yüklendikleri ay değil her ayki izleyici sayısı dikkate alınarak aylık performansta değerlendirilecek.

Kanalınızın YouTube Shorts performansı uygun bulunursa, ayın ilk haftasından sonra e-posta yoluyla bilgilendirileceksiniz. Ödemeler adınıza açılan AdSense hesabına aktarılacak. Google kullanıcılara bu bağlamda önemli bir uyarı yaptı. Dolandırıcılık vakalarına kurban gitmemek için, yalnızca @youtube.com ve @google.com adresinden gönderilen mailleri açmalarını söyledi. Ayrıca hiçbir zaman şifre ve kişisel bilgi istemeyeceğini de vurguladı.