Eğitim
17 Şub 2023 14:25 Son Güncelleme: 17 Şub 2023 14:58

YÖK Başkanı Erol Özvar'dan üniversitelerle ilgili açıklama

YÖK Başkanı Özvar, bahar döneminin 20 Şubat'ta uzaktan eğitimle başlatılabileceğini, nisan başı itibarıyla yüz yüze eğitimin de olduğu hibrit seçeneğin değerlendirileceğini açıkladı.

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Erol Özvar, 2022-2023 akademik yılı bahar dönemine ilişkin açıklamalarda bulundu.

Özvar'ın açıklamalarından satır başları şöyle:

KAYIPLARIMIZ VAR: Bölgede bulunan 18 üniversitemizde 17 bini aşan öğretim elemanı ve 30 bini idari olmak üzere 47 bin personelimiz bulunmaktadır. Öğrencilerimiz ve personellerimiz arasında kayıplarımız bulunmaktadır. Depremin olduğu günden itibaren YÖK olarak bütün üniversite yönetimleriyle temas ettik. Bu iletişim sayesinde bölgedeki öğretim elemanlarımız, öğrencilerimiz ve idari personellerimiz hakkında bilgi toplamaya başladık.

ÜNİVERSİTELERDE ETKİLİ OLDU: Şunu söylemek isterim; depremde hayatını kaybeden öğrenci, öğretim elemanı veya idari personelini kaybeden üniversite sayısı, tüm üniversitelerimiz kadardır. Depremin üniversitelerimizin tamamında kayıplar bakımından etkili olduğunu söyleyebiliriz.

11 İLDE YIKIM YOK: Birçok faktörü bir arada değerlendirerek bahar döneminin uzaktan öğretim yoluyla tamamlanmasının daha uygun olacağına karar verilmişti. Bahar dönemi ile sınırlı olmak kaydıyla bazı kararlar alınmıştır. 11 ilde yapılan incelemede yıkılan bina olmadığı görülmüştür.

HİBRİT EĞİTİM SİSTEMİ DEĞERLENDİRİLECEK: Önümüzdeki süreçte, depremzedelerin rehabilitasyon, toplumun yeniden inşasında üniversitelerimiz sorumlulukla hareket edecektir. Depremden etkilenen vatandaşımız ile öğrencilerimizin barınma durumu, gibi birlikte değerlendirilerek 2022-2023 bahar döneminin uzaktan eğitim yoluyla tamamlanmasına daha önce karar verilmiştir. Önlisans, lisans ve lisansüstünde 2022-2023 bahar dönemiyle sınırlı olmak kaydıyla bazı kararlar alınmıştır. Nisan ayı başı itibariyle yeniden gözden geçirilerek, hibrit eğitim sistemi de değerlendirilecektir.

Ne olmuştu?
Maraş depremlerinin ardından bölgede ziyaretlerde bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Diyarbakır’da yaptığı açıklamada, “Üniversitelerimizin tamamının Kredi Yurtlar Kurumu'na ait yurtlarını bu işler için kullanacağız, zira yaz mevsimine kadar üniversitelerimizi şu anda bir defa tatil ediyoruz. Tamamen uzaktan eğitimle yoluna devam edecekler ve üniversitelerimizi bu noktada tatil ederek yurtları inşallah misafirhane gibi kullanacağız” demişti.

Erdoğan’ın ardından YÖK tarafından “2022-2023 eğitim ve öğretim yılı bahar döneminin uzaktan öğretim yoluyla tamamlanmasının uygun olduğuna karar verilmiştir. Uzaktan öğretime ilişkin ayrıntılar, bu kapsamda alınacak tedbirler, tıp, diş hekimliği gibi sağlık programları ile staj ve işyeri eğitimi ve benzeri hususlar ayrıca değerlendirilip önümüzdeki günlerde kamuoyuyla paylaşılacaktır” açıklaması yapılmıştı.