Televizyon
17 Eyl 2018 22:26 Son Güncelleme: 24 Kas 2018 02:51

Yine aynı kriz: Galatasaray'ın Şampiyonlar Ligi maçını hangi kanal yayınlayacak?

Galatasaray'ın Şampiyonlar Ligi'nde Lokomotiv Moskova ile oynayacağı karşılaşmanın yayıncısı henüz belli olmadı.

UEFA Şampiyonlar Ligi ve UEFA Avrupa Ligi'ni 2018-19 sezonundan itibaren yayınlayacak kanal, ihale sonuçlanmış olmasına rağmen, ilk maçlara saatler kala hâlâ açıklanmış değil.

Galatasaray'ın salı günü yapacağı Şampiyonlar Ligi ilk maçına saatler kala, yayıncı kuruluşun hala belli olmaması taraftarların tepkisini çekiyor.

Uzun yıllar sonra Şampiyonlar Ligi'ne iddialı bir giriş yapma planları yapan Galatasaray'ın maçlarının yayınlamama ihtimali sosyal medya ve çeşitli platformlarda tartışılmaya devam ediyor.

Tivibu'nun UEFA ile yaptığı anlaşma 2017-18 sezonu sonu itibarıyla sona erdi.

Kurum, 2018-19 sezonundan itibaren üç sezonluk yeni yayın dönemi ihalesini açmıştı.

Tivibu'nun UEFA ile yaptığı anlaşma 2017-18 sezonu sonu itibarıyla sona erdi. Kurum, 2018-19 sezonundan itibaren üç sezonluk yeni yayın dönemi ihalesini açmıştı.

Gerçekleştirilen ihale sonucunda, Şampiyonlar Ligi yayın hakları ihalesini kazanan taraf, Digiturk'ün sahibi beIN Media Group oldu. Avrupa Ligi yayın hakları ihalesini ise Saran Group kazandı.

Anlaşma üç sezon boyunca geçerli olacak. 2021-22 sezonu için yeni bir ihale daha açılacak.

Tarafların resmi açıklamayı henüz yapmamış olmalarının altında, ödeme planı konusunda henüz nihai anlaşmanın sağlanamaması olduğu düşünülüyor.

Döviz kurundaki artışın da etkisiyle ödemelerde nasıl bir yol izleneceği oturtulabilmiş değil. Bu nedenle, ilk hafta maçlarının Türkiye yayınının olmaması gündemde.

Belirsizliğin sürmesi durumunda bir ara formül olarak TRT'nin devreye girmesi de söz konusu olabilir.

UEFA, yayın haklarını her ülkeye farklı dönemlerde gerçekleştirdiği ihaleler ile veriyor. Örneğin, Birleşik Krallık'ta bu ihale Ocak ayında açıldı ve kazanan Mart ayında belli oldu.

Türkiye'deki medya kuruluşları, ihale için başvurularını 16 Ekim 2017'ye kadar UEFA'ya ulaştırdılar.

İhalenin sonucunu birkaç ay önce belli oldu ama resmi açıklama hâlâ yapılmış değil.

UEFA yayın haklarını tek bir paket olarak verdi. İhaleyi kazanan platform, sadece canlı TV yayınlarını değil, özetleri, turnuvaya özel video görüntüleri ve internet haklarını da satın almış oluyor.

Futbolseverlerin en çok merak ettiği konu ise, haftada bir maçı şifresiz kanaldan izleyip izleyemeyecekleri.

Uzun zamandır sürmekte olan bu gelenek, 2018-19 sezonundan itibaren sona erebilir. Yayın haklarını alacak platformun, tüm müsabakaları sadece kendi kanallarından yayınlama hakkı bulunacak.

İhaleyi kazanan TV platformu, dilediği takdirde, TRT ya da başka bir kanal ile anlaşıp haftada 1 maçı şifresiz olarak izleyicilere sunma hakkına da sahip olacak.