Gündem
16 Mar 2019 09:40 Son Güncelleme: 16 Mar 2019 11:03

Yeni Zelanda saldırısını öven Ekşi Sözlük yazarı hakkında inceleme başlatıldı

Ekşi Sözlük'te bir kullanıcı "Videoyu izleyip keşke Türkiye'ye gelip bu cuma günü camileri temizlese diye iç geçirdim" yorumunda bulundu

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, Yeni Zelanda'nın Güney Adası'ndaki Christchurch'ün Hagley Park bölgesindeki Al Noor Camisi ve Linwood'daki camiye cuma namazı esnasında gerçekleştirilen ve 49 kişinin öldüğü olduğu terör saldırısı için Videoyu izleyip keşke Türkiye'ye gelip bu cuma günü camileri temizlese diye iç geçirdim" ifadelerini kullanan Ekşi Sözlük yazarı hakkında inceleme başlattı.

Dünyayı sarsan terör saldırısı Ekşi Sözlük'te terör saldırısının hemen ardından açılan "Yeni Zelanda'da camiye saldırı" isimli başlığa yazı yazan, Mukemmeligindayanilmazhafifligi rumuzlu kullanıcı, "Videoyu izlerken keşke Türkiye'ye gelip bu cuma günü camiileri temizlese diye iç geçirdim" yorumunda bulundu.

Ekşi Sözlük'ten açıklama geldi
Sosyal medyada tepki çeken yorumla ilgili Ekşi Sözlük'ten bir açıklama geldi. Saldırının kınandığı açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

Yeni Zelanda'da Cuma namazı sırasında gerçekleşen insanlık dışı terör saldırısını kınıyor; hayatını kaybedenlere rahmet, yaralılara acil şifalar diliyoruz. Bu konuyla ilgili hakkımızda paylaşılan yalan ifadeler nedeniyle açıklama yapmak isteriz. Yeni Zelanda'da camiye saldırı başlığına yazılan kabul edilemez bahse konu entry, birkaç dakika içerisinde fark edilerek aynı dakikalar içerisinde silinmiş, entry'i yazan kullanıcının hesabı ise nefret söylemi sebebiyle kapatılmıştır.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, Ekşi Sözlük yazarı hakkında inceleme başlattı.