Yeni yılın yeni dizileri... Yerli ve milli süper kahramanımız sinirli savcıya karşı!

2021’in ilk gününde iki yeni yerli dizinin ekran macerası başladı. ATV’nin yerli ve milli süper kahraman dizisi Akıncı ve Fox’un iddialı bir kadro kurarak ama en çok da Ali Atay’a güvenerek çektiği bir suç-entrika dizisi olan Son Yaz…

Dün akşam ve gece ikisini de izledim. 20:00’da oturduğum ekranın başından 01:30’da kalkabildim. Hepi topu iki dizi ve ekran başında geçen 5,5 saat! Can dayanmaz! Bu süre gerçekten çok fazla ve çekerken kurgularken atılan onca taklaya rağmen dramatik yapı çöküyor. Baştan merakla izlediğiniz şeyin ortalarına geldiğinde iyice usanmış oluyorsunuz. Eğer yazmak durumunda kalmasaydım ikisini de yarısında bırakırdım ki öyle yapan bir sürü seyirci olduğuna eminim!

Benden yapımcılara ve kanallara bir tavsiye; zaten ilk bölümü aynı akşam art arda yayınlıyorsunuz. O zaman bari ilk birkaç bölümü 80 dk. çekin, düzgün bir dramatik yapı ve tempo yakalayın, haftadan haftaya uzatırsınız.

Şaşı Süper Kahraman Olur mu?

Akıncı’dan başlayalım. Birbirine benzeyen hikayeleri farklı kadrolarla çekmekten hiç utanmayan dizi sektörümüzde farklı bir arayış olduğu muhakkak ancak üzerinde çok düşünülmediği ve projenin olgunlaştırılmadığı ortada. Akıncı ilk Türk süper kahramanı değil, Yeşilçam 70’lerde, çizgi romanları yağmalayarak pek çok ucuz süper kahraman macerası çekti. Yılmaz Atadeniz’in çektiği Yılmayan Şeytan filminin kahramanı Bakırbaş benimle yaşıttır mesela…

Akıncı, biçim olarak Michael Bay’in çektiği Transformers filmlerine benziyor. Kahraman profili neredeyse tüm Marvel-DC kahramanlarından esinlenmiş gibi görünüyor ama (ateşli silahları da kullanabilmesi yüzünden belki) en çok Punisher’ı hatırlattı. Bu arada, maskesini tasarlayan arkadaşa selamlar, dünyanın ilk şaşı süper kahramanı bizden çıktı! O nedir ya, bir gözü arşa bir gözü toprağa bakıyor. Yoksa semaya çıkan Mevlevi dervişlerinin bir ellerini yukarı diğerini aşağı yönlendirmesi gibi bir şey mi? Öyleyse zorlama, değilse çok saçma!

Sürekli hareket eden bir kamera, hızlı bir tempo ama ahlaken bir sürü sıkıntısı var. Dizide sürekli altı çiziliyor, Akıncı, çocukların ve gençlerin kahramanı ama tek bir bölümde onlarca kişinin hakkından geldi. Bayıltmadı, yaralamadı, kimi bulduysa öldürdü. Batman düşmanlarını öldürmez mesela, gerekmedikçe hiçbir süper kahraman öldürmez ama bizimkisi maşallah! Düşmanları da Nato ve Amerikalılar. Ya, biz SSCB vatandaşı mıyız? Bir süper kahraman dizisinde Amerikalıları bu kadar kötücülleştirmek ancak onların yapacağı iş çünkü. Önüne geleni biçen kahramanımızın ne kadar yüce biri olduğunu göstermek için türbe önünde dua ettirmişler, göğsünde de Hilal var. İşte bunlar hep “belki Arap kanallarına” satarız umudu.

Uzun lafın kısası; ilk bölümünü izlediğim ama bir daha da izlemeyeceğim bir dizi Akıncı, bu gaddar kahramanın mitolojisi zayıf ve çocukların izleyeceği bir işte bu kadar propagandaya lüzum yok. Biraz sorumluluk! Sipariş bir iş belli ki, ilk bölüm reytingleri biraz da yüzünden fena gelmedi ama bu iş en fazla sezon sonuna gider, dahası olmaz. Genç seyirciyi yakalayacağını da düşünmüyorum. Seneye kimsenin hatırlamayacağı bir süper kahraman Akıncı.

Sinirli Savcı Mafyaya Karşı: Son Yaz!

Fox’un yeni dizisi Son Yaz ise güçlü oyuncu kadrosu ve özenli işçiliği ile dikkat çekiyor. Bu dizinin ses işçiliğini yapan herkesi alnından öpüyorum. Nihayet, sesin de görüntü kadar önemli ve seyirciyi cezbeden bir şey olduğunu anlamış bir ekip! İzlemekten değil dinlemekten bile keyif aldığım bir dizi oldu sayelerinde, sinema kalitesinde iş çıkarmışlar.

Son Yaz’ın tansiyonu yüksek bir hikayesi var. İşine aşık, ailesini çok ihmal etmiş bir savcı ve onun korumakla yükümlü olduğu mafyatik bir gencin çevresinde daire daire açılan bir hikâye. Cast çok iyi ama savcı Selim Kara’yı oynayan Ali Atay ile Akgün’ü oynayan Alperen Duymaz bir başka… Alperen Duymaz’ın oyunculuğu Kıvanç Tatlıtuğ’dan da notalar içeriyor ama ortada bir taklit durumu yok.

Son Yaz iyi başladı iyi aktı ama ilk bölüm sonlarına doğru sıktı. Çünkü hikâye, “2.5 saate yetişemiyorum, beni 80 dakikada anlatın” diye bas bas bağırıyor. Olay örgüsünün ince ince işlendiği anların yanı sıra hiçbir şeye hizmet etmeyen bir sürü top çevirme anı da mevcuttu. Bu dizi özenli bir iş, kitle oluşturup daha iyi reytingler almazsa sebebi süresidir, bunu yazın.

Yeni dizileri izleyip yorumlamaya devam edeceğim. Sırada dijital platform dizileri var ama onlar başka bir yazının konusu…

Murat Tolga Şen – murattolga@gmail.com