Polemik & Kulis
19 Oca 2019 15:38 Son Güncelleme: 19 Oca 2019 17:03

Yeni Şafak yazarından ses getirecek başörtü yazısı! 'Kariyer yapmak için...'

AK Parti’nin kurucuları arasında yer alan, Yeni Şafak gazetesi yazarı Ayşe Böhürler, bugünkü köşesinde “Hala başörtüsü mü” başlıklı dikkat çeken bir yazı kaleme aldı.

Yeni Şafak yazarından ses getirecek başörtü yazısı! 'Kariyer yapmak için...'

Ayşe Böhürler yazısının ilk bölümünde bugünkü başörtülülerin geçmiştekilere göre değişkenlik gösterdiklerini ifade ederek, “muhafazakar kesim, iktidar ile bütünleştikçe bu çatışma alanlarının gizlenerek değiştiğini, maskelerin arkasına saklandığını da görmek gerekir” diye yazdı.

Böhürler yazısında muhafazakar kesimleri de eleştirerek, kariyer yapmak için bazı kadınların örtündüğünü, erkeklerin ise Cuma namazına gittiği şöyle ifade etti:

“Kendilerini gizlemek için abartarak dini mesajlar verenler… Bir bakın etrafınıza, eminim çok sayıda göreceksiniz. Ezberledikleri dini terminolojiyi vara yoğa kullanarak kariyer yapanların sayısı hiç az değil. Eh kariyer basamaklarını çıkarken bazen etek kısaltmak bazen uzatmak bazen örtmek bazen açmak gerekir. Hadi hep kadınlardan gitmeyelim!!! Bazen cumaya gitmek bazen de dilinden hadis düşürmemek de gerekir.”

AKP’li Ayşe Böhürler yazısının devamında başörtüsü giyenler için, “Elbette gidecekleri mekanları, taşıdıkları giysi onları sınırlandırır” şeklinde yazdı ve bu durumu şöyle özetledi:

“Ya da iddia edildiği gibi acaba gençler arasında bu ‘ayrım’ kalktı mı? Onlar açısından bir önemi yok mu? Bu iddia sahipleri şimdiki dönemin ideolojik olmadığı, gençlerin bireysel olduğu tezine dayanırlar. Hiç unutmam çok uzak değil yakın tarihlerde ‘başörtüsü artık sorun değil, abartılıyor’ diyen bir arkadaşıma ‘oğlun başörtülü bir kızla evlenmek isterse ne yaparsın’ diye sormuştum. Hiç düşünmediği ihtimal dahi vermediği bir konuydu… ‘Olmaz öyle bir şey!!’ dedi… ‘Yap-maz zaten!!!’, ‘Neden?’, ‘Çünkü yaşam tarzları farklı…’

İşin özeti budur, başörtü bir dini yaşam tarzını sembolize eder. Bu nedenle başını örten birisinin bulunacağı yerlerin o yaşam tarzına uyumu da tartışılır. Elbette gidecekleri mekanları, taşıdıkları giysi onları sınırlandırır.”