Gündem
02 Mar 2023 08:40 Son Güncelleme: 02 Mar 2023 16:32

Yeni Şafak yazarı da isyan etti! "Perişan halde insanlar, hala çadır gitmedi"

Yusuf Kaplan katıldığı bir YouTube kanalında depremlerle ilgili yetersizliğe ve ihmale isyan ederek, “Perişan halde insanlar orda. Oraya hala çadır gitmedi, 7 gün oldu çadır gitmedi insanlar soğuktan donuyor” dedi.

6 Şubat günü Kahramanmaraş’ta 9 saat arayla meydana gelen 7.6 ve 7.7 şiddetindeki depremler Türkiye’yi yasa boğdu. Felaket karşısında 40 binden fazla vatandaşımız hayatını kaybederken yüzbinlerce vatandaşımız ise yaralandı. Depremden etkilenen Maraş dahil çevredeki 11 il ise enkaza döndü.

Söz konusu depremle birlikte hükümet yetkililerinin ve çeşitli yardım kuruluşlarının deprem bölgelerine yeteri kadar hızlı ve etkili müdahale edememeleri konusu tartışma haline geldi.

Özellikle deprem bölgelerindeki çadır eksikliği büyük tepkilere yol açtı.

Bununla birlikte depremden yaklaşık bir hafta sonra MyMecra adlı bir YouTube kanalında yayınlanan videoda Yeni Şafak gazetesi yazarı Yusuf Kaplan’ın, program sunucusu Serdar Tunçer ile yaşadığı “Devlet nerede” tartışması ortaya çıktı.

Tuncer’in, “Mevsim kış, 10 şehir var, buna rağmen 2. Günden itibaren tam manasıyla nezaret edebilen bir devlet var” sözlerine katılmayan Yusuf Kaplan, “Daha yok, ne diyorsun. Daha henüz devlet yok hala orada. Perişan halde insanlar orda. Oraya hala çadır gitmedi, 7 gün oldu çadır gitmedi insanlar soğuktan donuyor.” diye tepki gösterdi.

Tunçer’in “Mesela nerede çadır yok” sorusuna ise Kaplan, “Hiçbir yerde çadır yok. Bugün-yarın yeni yeni gitmeye başlayacak” cevabını verdi. Kaplan daha sonra konuşmasını şöyle sonlandırdı:

“Örgütsüz olan millet acayip bir şekilde her yere damlayabiliyor, ama devlet damlayamıyor. Neden? Bu sorunun cevabını aramamız lazım”