Gündem
17 Tem 2016 18:09 Son Güncelleme: 23 Kas 2018 21:23

Yeni Şafak fotomuhabiri son yolculuğuna uğurlandı

Mustafa Cambaz, askerin açtığı ateş sırasında hayatını kaybetmişti

Google Haberlere Abone ol
15 Temmuz’da yaşanan darbe girişimlerini Çengelköy'de protesto ederken askerin açtığı ateşle 53 yaşında hayatını kaybeden Yeni Şafak gazetesi fotomuhabiri Mustafa Canbaz, son yolculuğuna uğurlandı. Canbaz için görev yaptığı Topkapı'daki Yeni Şafak gazetesi önünde cenaze töreni düzenlendi.

Mustafa Cambaz, Twitter’da son olarak “Başkomutan Erdoğan'ın isteği ve emriyle sokağa çıkıyoruz.” demişti.

Gazetenin yazarı Mehmet Şeker, Canbaz'ın nasıl bir insan olduğunu gözyaşları eşliğinde anlattı. Şeker, "Mustafa aleyhinde konuşan veya 'O bana yanlış yaptı' diyen hiç kimseye rastlayamazsınız. Mustafa, İstanbul'a okumak için Gümülcine'den geldi. Yunan toprakları için askerlik yapmayan, geçici bir kimlikle (ikamet belgesi) Türkiye'de yaşayan Mustafa çok sevdiği bu topraklar için darbecilerden iki kurşun yedi ve şehit oldu. Çok sevdiği toprağa hepimizden önce gitti." dedi.

Yenişafak Haber Müdürü Recep Yeter de çalışma arkadaşını şu sözlerle anlattı:

"Şehadet şerbeti içerken bile hala tebessüm ediyordur. Ömründe bir kere bile somurtmadı. Hiç kimse onu somurturken görmedi. Hep güldü, hep güldürdü. Çok sevdiği iki şey vardı. Biri kedileri, diğeri ise Türkiye'nin 81 ilindeki camilerin fotoğraflarını çekmekti. Sevgi ve hoşgörü masalını uyduranlar, Mustafa'yı tanımış olsalardı nasıl bir yalanla yaşadıklarını anlarlardı."

Yeni Şafak gazetesinin de bünyezinde bulunduğu Albayrak Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Albayrak, peygamberlikten sonra en yüksek makamın şehitlik olduğunu belirterek, "Bu kardeşimiz için söylenecek çok fazla şey yok. Yüksek bir makam olan şehitlik mertebesine ulaşmıştır. Bundan sonra üzerimize düşen her şeyi yapacağız." ifadelerini kullandı.

Cenaze törenine Mustafa Canbaz'ın ailesinin yanı sıra Albayrak Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Albayrak, üyeleri Muzaffer Albayrak, Mustafa Albayrak ve Nuri Albayrak, Albayrak Grubu Üst Yöneticisi Ömer Bolat, Yeni Şafak Genel Yayın Yönetmeni İbrahim Karagül, Anadolu Ajansı Genel Müdür Yardımcısı Metin Mutanoğlu, gazeteci-yazarlar Yusuf Ziya Cömert, Mustafa Karaalioğlu, Fatma Karabıyık Barbarosoğlu, Ayşe Böbürler, Mehmet Atalay, Habertürk TV Genel Müdürü Veyis Ateş ile çok sayıda meslektaşı katıldı.

Helalık alınmasının ardından Canbaz'ın cenazesi dua ve tekbirler eşliğinde Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Tatbikat Camisi'ne götürüldü.