Gündem
29 Mar 2021 20:22 Son Güncelleme: 29 Mar 2021 21:11

Yeni risk haritası paylaşıldı! Çok sayıda il alarm veriyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye'nin güncellenen yeni koronavirüs risk haritasını açıkladı.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca illerin risk değerlendirme kriterine göre ayrılmış haritasını paylaştı. Haritada 4 kategoriye ayrılan bölgelerin koronavirüs salgınına yönelik olarak risk durumları yer aldı. Güncel haritaya göre 58 ilde Cumartesi kısıtlaması geri geldi. Haritada Şırnak ise tek mavi il olarak dikkat çekti.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca Türkiye'nin güncel koronavirüs risk haritasını paylaştı. Haritaya göre Türkiye'de 58 ilde Cumartesi kısıtlaması geri geldi. Yine aynı şekilde haritada tek mavi renk olarak Şırnak kaldı.

Yeni risk haritası ise şu şekilde:

 

 

 

BAKAN KOCA SOSYAL MEDYA HESABINDAN AÇIKLAMADA BULUNDU
Bakan Koca sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

"İllerimizin risk durumunu gösteren son haritamız. Virüs gücünü kaybetmiş değil. Bu haritayı maviye çevirmek elimizde. Aşı programı toplum bağışıklığını sağlayana kadar mücadele etmeliyiz. Zor olanı aştık kolay olanı kaybetmeyelim."

DÜŞÜK RİSKLİ İLLER (MAVİ)
Yeni haritaya göre, yalnızca Şırnak'ın rengi düşük riski temsil eden mavide kaldı.

ORTA RİSKLİ İLLER (SARI)
Hakkari, Van, Bitlis, Muş, Batman, Siirt, Mardin, Diyarbakır, Şanlıurfa ve Uşak, Kovid-19'da orta riskli (sarı) iller oldu.

YÜKSEK RİSKLİ İLLER (TURUNCU)
Ağrı, Kars, Bingöl, Tunceli, Kahramanmaraş, Adana, Hatay, Kırşehir, Afyonkarahisar, Burdur, Denizli, Manisa Kovid-19'da yüksek riskli iller oldu.

ÇOK YÜKSEK RİSKLİ İLLER (KIRMIZI)
Güncellenen risk haritasına göre; Ankara, İstanbul ve İzmir'in aralarında bulunduğu 58 şehir, çok yüksek risk grubunu içeren kırmızı kategoride yer aldı.

İLK HARİTA 1 MART TARİHİNDE AÇIKLANMIŞTI
İllerin risk değerlendirme kriterine göre ayrılarak haritalandırılması uygulaması ilk olarak 1 Mart tarihinde başlamıştı. Haritaya göre kısıtlamalar illerin durumuna göre değerlendirilmeye başlamıştı.

1 Mart koronavirüs risk haritası ise şu şekilde paylaşılmıştı: