Yeni Aşk-ı Memnu projesi yolda! Farah Zeynep Abdullah’tan Bihter olur mu?

Bihter dizisi uyarlandığı kitaba sadık olarak bir geçmiş zaman hikayesi olacak. Kağıt üstünde ilginç bir proje gibi görünüyor.

Bergen'le büyük bir başarı yakalayan ve kazandığı para dillere düşen Farah Zeynep Abdullah'ın yeni projesi çok tanıdık bir iş. Oyuncu, "Aşk-ı Memnu" hikayesini 1900'lerin büyülü atmosferinde seyirciye sunacak "Bihter" projesinde rol alacak. Behlül ise daha belli değil!

Dijital platforma yapılacak filmin cast görüşmeleri de devam ediyormuş. TAFF Pictures'ın yapacağı filmin senaryosunu Merve Göntem yazmış.

Merve Göntem’i tanırım, kalemi kuvvetlidir. Bir başka arkadaşım olan Can Evrenol ile BluTV’de yayınlanan iki sezonluk Çıplak serüveninin ortak senaristlerindendir. Senaryoyu o yazacaksa çok farklı bir Aşk-ı Memnu spin-off’u izleyeceğimize eminim.

Spin-off deyince şunu anlayın; bu yeni proje Aşk-ı Memnu’dan çıkıyor ama Aşk-ı Memnu olmayacak. Oradaki ana karakterlerden birini alıp onun üzerine yazılan bir senaryoyu izleyeceğiz. Batman’daki kötü karakter Joker’in filmi gibi düşünün. Bu da Aşk-ı Memnu’nun hem kurban hem de kötü karakteri olabilen Bihter’i anlatacak.

Bihter dizisi uyarlandığı kitaba sadık olarak bir geçmiş zaman hikayesi olacak. Kağıt üstünde ilginç bir proje gibi görünüyor. Tekrar bölümleriyle bile hatırı sayılır reyting toplayan Aşk-ı Memnu’dan bir yan hikaye çıkması enteresan ama burada yeni ekibin çarpacağı kocaman bir taş var!

Aşk-ı Memnu deyince herkesin aklına Beren Saat’in Bihter’i, Kıvanç Tatlıtuğ’un ise Behlül’ü canlandırdığı Kanal D versiyonu geliyor ama Halit Ziya Uşaklıgil tarafından yazılan roman 1975 yılında TRT tarafından da dizi yapılmıştı. Bu siyah beyaz uyarlamada Behlül, Salih Güney, Bihter ise Müjde Ar’dı. Onlar da rolleriyle özdeşleştiler ama aradan geçen yıllar içinde bu hatıra zayıfladı ve silindi.

Kanal D versiyonu ise hala her yıl TV ekranlarında boy gösteriyor, bir o kadar insan da Youtube’dan izliyor, Instagram’da dizinin sekanslarını paylaşıyor. Seyircinin gözünde hala Bihter, Beren Saat.

Hal böyleyken yeni Bihter’in işi çok zor olacak. Farah Zeynep Abdullah iyi oyuncu, Bergen’i sırtladığı gibi Bihter olup bu diziyi de sürükler, bu rol için doğru seçim ama kadronun geri kalanı da onun kadar önemli. Bakalım Behlül kim olacak? Yeni işin kaderini ikisinin arasındaki kimya belirler.

2023 yılında “erkek dizileri” revaçta!

Dizileri çekenler bu işleri sosyo-ekonomik grupları ve cinsiyetleri hedefleyerek yapıyorlar. Geçtiğimiz yıllarda kadın seyirci odaklı işler ekranı işgal etti ama reytingleri sektörü aşağı çekecek kadar düşünce erkek seyirci odaklı işler yeniden çoğaldı. Alparslan Büyük Selçuklu, Ben Bu Cihana Sığmazam, Barbaros Hayreddin, Teşkilat, Arka Sokaklar, Kuruluş Osman, Sipahi…

Hepsinin de reytingi iyi, bazı haftalarda kadın seyirci odaklı dizileri ikiye-üçe katlıyorlar ama bunlar genelde pahalı prodüksiyonlar. Yapması, yürütmesi zor ama bu durum şunu gösteriyor. Dizi seyircisi sadece kadınlardan oluşmuyor, erkekler eşlerinin zoruyla izledikleri ilişki dramalarından sıkıldılar ve kendilerine bir dizi bulduklarında sadakatle sahiplenip izliyorlar.

2023 yılında ekranı erkek seyirci odaklı tarihi dramalar ve mafya maceraları kaplayacak. Ekranda bol bol kılıç şakırtısı, tabanca-tüfek sesi duyacağız. Cüneyt Arkın’lı Kara Murat günlerine döndük sayılır çünkü seyirci bu hamaset yüklü maceraları seviyor. İyi seyirler…

MURAT TOLGA ŞEN

murattolga@gmail.com