Gündem
10 Haz 2023 11:37 Son Güncelleme: 10 Haz 2023 11:39

Yaz, geç gelip geç bitecek! Türkiye’yi nasıl bir hava durumu bekliyor?

Meteoroloji uzmanları, Haziran ayının ortalarına rağmen yazın hâlâ gelmemesine ilişkin olarak, "Yaz geç gelip geç bitecek" yorumunu yaptı.

Haziran ayının ortalarına yaklaşırken serin ve yağışlı havanın devam etmesiyle “Bu sene yaz gelmeyecek mi” soruları başlarken; uzmanlar, Türkiye'yi nasıl bir havanın beklediğini anlattı. 

Hürriyet'te yer alan habere göre; Meteoroloji Mühendisi Dr. Öğr. Üyesi Güven Özdemir, “Son yıllarda dünyanın her köşesinde iklimsel anlamda değişimler gözlemleniyor. Ülkemizde de bu durum devam ediyor. Yazın başlangıcı olan haziran ayında, kıyı bölgelerimizde ve iç kesimlerde sıcak havanın yavaş yavaş etkisini göstermesi beklentisinin aksine, yağışlı ve serin havaların devam etmesinin, sıcaklıkların yer yer mevsim normallerinin altında seyretmesinin kaçınılmaz olduğu görülüyor. Geçtiğimiz yıllara göre yer yer mevsim normallerinin altında seyreden havanın haziran ayı boyunca da bu şekilde olacağı öngörülüyor. Temmuz ve ağustos ayları ise mevsim normallerinde geçecektir" dedi. 

İklim Bilimci Dr. Okan Bozyurt da, “Bu yıl farklı bir durum daha var, EL NINO olayı gerçekleşiyor. Bu aslında ortalama sıcaklığı yükselten bir olay. El Nino, temmuz ayıyla birlikte kendini gösterecek ve ağustos ayından itibaren sıcaklığı hissetmeye başlayacağız. Özellikle de eylül ayı çok sıcak geçebilir, hatta son yılların en sıcak eylül ayı olabilir. Bu sene yaz geç gelecek ve geç gidecek" açıklamasını yaptı.