Gündem
23 Tem 2020 17:43 Son Güncelleme: 23 Tem 2020 17:57

YAŞ'ta iki sürpriz! Emekliye sevk edildiler!

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Yüksek Askeri Şura kararlarını onayladı. Yüksek Askeri Şura kararları kapsamında 17 general ve amiral bir üst rütbeye, 51 albay, general ve amiralliğe yükseltildi.

YAŞ'ta iki sürpriz! Emekliye sevk edildiler!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde gerçekleştirilen Yüksek Askeri Şura (YAŞ) Toplantısı'nda alınan kararlar açıklandı.

İletişim Başkanlığından yapılan yazılı açıklamada, Şurada, Türk Silahlı Kuvvetlerinde (TSK) görevli general, amiral ve albaylardan bir üst rütbeye yükseltilecekler, görev süresi uzatılacaklar, kadrosuzluk ve yaş haddinden emekliye sevk edileceklerin durumlarının görüşüldüğü belirtildi.

GENERAL/AMİRAL SAYISI 30 AĞUSTOS İTİBARIYLA 247 OLACAK
Kararların, Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından onaylandığı ifade edilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

"30 Ağustos 2020 tarihinden geçerli olmak üzere 17 general ve amiral bir üst rütbeye, 51 albay ise general ve amiralliğe yükseltilmiş, 35 general ve amiralin görev süreleri 1 yıl, 294 albayın görev süreleri ise 2 yıl süreyle uzatılmıştır. 30 general ve amiral, kadrosuzluk nedeniyle 30 Ağustos 2020 tarihi itibarıyla emekliye sevk edilmiştir. Halen 226 olan general ve amiral sayısı, 30 Ağustos 2020 tarihi itibarıyla da 247 olacaktır.

30 Ağustos 2020 tarihinden geçerli olmak üzere Kara Kuvvetleri Komutanlığından Korgeneral Metin Gürak orgeneralliğe, Tümgeneral Veli Tarakcı korgeneralliğe terfi ettirilmiştir. Deniz Kuvvetleri Komutanlığından Koramiral Ercüment Tatlıoğlu oramiralliğe, Tümamiral Aydın Şirin koramiralliğe terfi ettirildi.
Kara Kuvvetleri Komutanlığından tuğgeneraller Tevfik Algan, Halil Soysal, İdris Acartürk, Zorlu Topaloğlu, Muammer Alper, Emre Tayanç, Hakan Öztekin, Davut Ala ve Sıtkı Varlı tümgeneralliğe, Deniz Kuvvetleri Komutanlığından tuğamiraller Ayhan Gedik ve Mustafa Kaya tümamiralliğe, Hava Kuvvetleri Komutanlığından tuğgeneraller Yaşar Kadıoğlu ve Hüseyin Duman tümgeneralliğe terfi ettirilmişlerdir."

Bir üst rütbeye yükselen, görev süreleri uzatılan general, amiral ve albayların yeni rütbe ve görevlerinin hayırlı olması temennisinde bulunulan açıklamada, büyük bir özveri ve onurla görev sürelerini tamamlayarak emekliye ayrılacak general, amiral ve albaylara hizmetlerinden dolayı teşekkür edildi.

GÖREV SÜRELERİ UZATILAN KOMUTANLAR
YAŞ kararları kapsamında 3. Ordu Komutanı Korgeneral Şeref Öngay ile Ege Ordusu Komutanı Korgeneral Ali Sivri'nin görev süreleri bir sene uzatıldı.

Kara Kuvvetleri EDOK Komutanı Korgeneral Yavuz Türkgenci ile 8. Kolordu Komutanı Korgeneral Osman Erbaş'ın görev süreleri bir yıl uzatıldı.

EMEKLİYE SEVK EDİLEN GENERAL VE AMİRALLER
Yüksek Askeri Şura (YAŞ) kararları kapsamında Orgeneral İsmail Metin Temel ile Korgeneral Zekai Aksakallı kadrosuzluk nedeniyle emekliye sevk edildi.
YAŞ, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde toplandı.

Şura kararları kapsamında 30 general ve amiral kadrosuzluk nedeniyle 30 Ağustos itibarıyla emekliye sevk edildi.

ZEKAİ AKSAKALLI, 15 TEMMUZ'UN KİLİT İSİMLERİNDENDİ
Kolordu Komutanı Zekai Aksakallı 15 Temmuz darbe girişimi gecesi Özel Kuvvetler Komutanlığı'nı ele geçirmek isteyen cuntacı general Semih Terzi'nin vurulması emrini vermişti.
Normal bekleme süresini tamamlayarak kadrosuzluk nedeniyle emekliye sevk edilen general ve amiraller şöyle:

Kara Kuvvetleri Komutanlığı:

Korgeneral Zekai Aksakallı
Tuğgeneral Mehmet Hakan Akyol
Tuğgeneral Salim Afgün
Tuğgeneral Ahmet Ömercikli
Tuğgeneral Ercan İlhan
Tuğgeneral Aykut Tonbul
Tuğgeneral Mehmet Özaydın
Tuğgeneral Şahin Kılıçaslan
Tuğgeneral Mehmet Salih Akay
Deniz Kuvvetleri Komutanlığı

Tuğamiral Aydın Eken
Tuğamiral Levent Kerim Uça
Hava Kuvvetleri Komutanlığı

Tuğgeneral İbrahim Dülger
Tuğgeneral Ercan Teke
Tuğgeneral Hasan Basri Meşe
Tuğgeneral Alper Ketencioğlu
Tuğgeneral Ümit Yıldız
Normal bekleme süresini tamamlamadan kadrosuzluk nedeniyle emekliye sevk edilen general ve amiraller ise şöyle sıralandı:

Kara Kuvvetleri Komutanlığı

Orgeneral İsmail Metin Temel
Tuğgeneral Altan Er
Tuğgeneral İsmail Şanlı
Tuğgeneral Mahmut Altun
Tuğgeneral Mehmet Kip
Tuğgeneral Aydoğan Budakçı
Tuğgeneral Hakan Yiğittürk
Tuğgeneral Ersin Altay
Tuğgeneral Zafer Yaşar Celep
Tuğgeneral Nurettin Kutluyuva
Tuğgeneral İsmail Amanvermez
Deniz Kuvvetleri Komutanlığı

Tuğamiral İlker Özkan
Tuğamiral Hakan Ercan
Hava Kuvvetleri Komutanlığı

Tümgeneral Reha Ufuk Er