Gündem
04 Ağu 2021 16:21 Son Güncelleme: 04 Ağu 2021 16:34

YAŞ kararları belli oldu! ‘Sarıklı Amiral’le ilgili yeni gelişme!

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK) komuta kademesinin şekilleneceği Yüksek Askeri Şura (YAŞ) toplantısında bugün gerçekleşti. Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın, alınan kararları açıkladı...

YAŞ toplantısını bugün Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan başkanlığında bugün Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde toplandı. Toplantı yaklaşık 2,5 saat sürdü.

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'ndeki toplantıda, albayların terfileri, görev sürelerinin uzatılması veya emekliye ayırma işlemlerinin yanı sıra generallerin terfi ve atama dosyaları da ele alındı.

KARARLAR AÇIKLANDI

Üniformanın üzerine giydiği sarık ve cübbe ile fotoğrafları ortaya çıktıktan sonra hakkında soruşturma açılan ve kamuoyunda ‘sarıklı amiral’ olarak bilinen Tuğamiral Mehmet Sarı, Erdoğan'ın imzasıyla emekliye sevk edildi.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, YAŞ'ta alınan kararları açıkladı:

"-44 general ve amiralin görev süreleri 1 yıl 320 albayın görev süreleri ise 2 yıl süreyle uzatılmıştır.

-Bir general yaş haddi nedeniyle 1 Eylül 2021 tarihinde 29 general ve amiral kadrosuzluk nedeniyle 30 Ağustos 2021 tarihinde geçerli olmak üzere emekliye sevk edildi.

-Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Ümit Dündar emekliye sevk edildiğinden 1. Ordu Komutanı Orgenaral Musa Avsever Kara Kuvvetleri Komutanı olarak atandı.

-Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hasan Küçükakyüz ve Deniz Kuvvetleri Komutanı Adnan Özbal'ın görev sürelerinin 1 yıl uzatılmasına karar verildi.

-Halen 240 olan general ve amiral sayısı 30 Ağustos 2021 itibariyle 266 olacak.

-30 Ağustos 2021 tarihinde geçerli olmak üzere Kara Kuvvetleri Komutanlığı'ndan Korgeneral Selçuk Bayraktaroğlu ve Ali Sivri Orgeneralliğe, Tümgeneral Levent Ergün ve Metin Tokel Korgeneralliğe, Deniz Kuvvetleri'nden Tümamiral Kadir Yıldız Koramiralliğe, Hava Kuvvetlerinden Rafet Dalkıran Korgeneralliğe terfi ettirildi.

-Kara Kuvvetleri'nden Tuğgeneraller İlkay Altındağ, Sebahattin Kılıç, Gültekin Yaralı, Fedai Ünsal, Tuncay Altuğ, Rafet Kılıç, Rasim Yaldız, Aydın Cihan Uzan Tümgeneralliğe, Deniz Kuvvetleri'nden Tuğamiral Yalçın Kayan ve Hasan Özyurt Tümamiralliğe,

-Hava Kuvvetleri'nden Tuğgeneral Orhan Gündal Tümgeneralliğe terfi ettirildi."

MUSA AVSEVER KİMDİR?

Org. Musa Avsever, Konya'nın Halkapınar ilçesine bağlı Nernek köyünde doğdu. 2003'te tuğgeneral, 2007'de tümgeneral, 2012'de korgeneral rütbesine terfi etti.

15 Temmuz darbe girişimi sonrasında 28 Temmuz 2016 tarihinde yapılan Yüksek Askerî Şûra toplantısında orgeneralliğe terfi eden Org. Avsever ve 1. Ordu Komutanlığına getirilmişti.