Polemik & Kulis
29 Ağu 2020 13:21 Son Güncelleme: 29 Ağu 2020 13:49

Yaptığı gafla uzun süre konuşulmuştu! Habertürk'ün ünlü yazarı Türkiye'yi terk etti!

Bir dönem AK Parti'de milletvekilliği de yapan Habertürk'ün ünlü yazarı, İsveç'e yerleşme kararı aldı.

Eski AKP Milletvekili ve Habertürk Gazetesi yazarı Muhsin Kızılkaya Türkiye’den ayrıldı.

Medyaradar’ın ulaştığı bilgilere göre; deneyimli yazar ve gazetecinin yeni adresi İsveç olacak.

Kızılkaya'nın eşinin ailesi yıllardır İsveç'te yaşıyor. Muhsin Kızılkaya'nın eşiyle birlikte iki çocuğunu İsveç'te okutma kararı aldığı öğrenildi. 

Kızılkaya, 2016 yılında Habertürk ekranlarında katıldığı "Türkiye'nin Nabzı" programında terör örgütü PKK ile mücadelede şehit olan askerlerle ilgili söyledikleriyle uzun süre gündemde kalmıştı.

Programın bir diğer konuğu Emekli Tümgeneral Ahmet Yavuz'un "Şunu unutmayın o insanlar hayatlarını veriyorlar" sözleri üzerine, "O ayrı bir şey. Zaten işi o, maaş alıyor. O insanların görevi hayatını vermek ve onun için maaş alıyor. Ekstra bana bir iyilik yapmıyor" yanıtını veren Muhsin Kızılkaya, sosyal medyada yoğun şekilde eleştirilmişti.

 MUHSİN KIZILKAYA KİMDİR?

1966 yılında Hakkâri’nin Çukurca ilçesinin Cevizli köyünde doğdu. İlk, orta ve liseyi Hakkâri’de okudu. İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümü’nden 1987 yılında mezun oldu. Aynı yıl Güneş Gazetesi’nde çalışmaya başladı.

1987-93 tarihleri arasında sırasıyla Güneş, Özgür Gündem, Hürriyet ve Aydınlık gazetelerinde çalıştı. 1993 yılında aktif gazeteciliği bırakarak bir reklam ajansında metin yazarlığı ve Beşiktaş Kültür Merkezi’nde senaryo danışmanlığı yaptı. Akil İnsanlar Heyeti'nin Akdeniz grubunda görev aldı. 7 Haziran 2015 genel seçimlerinde Mersin 3. sıradan AK Parti'den 25. dönem milletvekili seçildi.

1 Kasım 2015 Türkiye genel seçimlerinde AK Parti tarafından aday gösterilmeyen Kızılkaya gazeteciliğe geri döndü. AK Parti'li olmasında Murat Belge, Ahmet İnsel ve Ömer Laçiner'in Birikim dergisindeki yazılarının etkili olduğunu söyledi. 2014 yılından beri Habertürk gazetesinde yazarlık yapmakta olan Kızılkaya ayrıca Kültür ve Turizm Bakanlığı'nda danışmanlık görevini yürütüyor.