Gündem
29 Tem 2021 19:45 Son Güncelleme: 30 Tem 2021 00:03

Yangınlar sonrası bir ilk! İki ilden yasak kararı!

Türkiye’nin ciğerini yakan yangınların ardından İzmir ve Balıkesir’de ormanlarla ilgili flaş kararlar alındı.

Balıkesir Valiliği'nin mesire yerleri ve tabiat parklarının dışında ormanlık alanlara giriş çıkışları ve ateş yakılmasını yasakladığı bildirildi. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer de İzmir Valiliği'nin ormanlık alanlara giriş çıkışları yasakladığını duyurdu.

Balıkesir Valilikten yapılan açıklamaya göre, orman yangınlarıyla mücadele kapsamında yeni tedbirler uygulanacak. Buna göre mesire yerleriyle tabiat parklarının dışında ormanlara girilemeyecek.

GİRİŞ-ÇIKIŞ YASAK
Orman alanları içinde mangal, semaver, ateş yakılmasına müsaade edilmeyecek, avcı ve çobanların ateş yakmasının önlenmesi için ormanlara giriş çıkış yasağı uygulanacak.

Kamp yerleri hariç izin verilen mesire ve tabiat parklarında da mangal, semaver ve ateş yakılmasına saat 20.00'den sonra müsaade edilmeyecek. Ormanlık alan yakınlarında yerlerde anız yakılmasına ve ormanlık alanlara yakın olan yerlerdeki düğün gibi benzeri organizasyonlarda havai fişek, dilek balonu gibi yanıcı madde kullanılmasına da müsaade edilmeyecek.

Açıklamada, konuyla ilgili vatandaşların duyarlılığının artırılması için broşürler dağıtılacağı ve cami hoparlörlerinden de duyuru yapılacağı kaydedildi.

İZMİR'DE DE YASAKLANDI
İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer sosyal medya hesabından ormanlara giriş çıkışların yasaklandığını duyurdu. Soyer yaptığı paylaşımda, "Ciğerlerimizi yakan yangınları büyük bir üzüntü ile takip ediyorum. İzmir'de ormanlara girişler Valilikçe yasaklandı. Belediye ekiplerimiz teyakkuz halinde. Şüpheli bir durumla karşılaşırsanız emniyetle ya da bizimle iletişime geçebilirsiniz. Ormanlarımızı birlikte koruyalım." ifadelerini kullandı.