Sağlık
03 Mayıs 2023 10:55 Son Güncelleme: 03 Mayıs 2023 11:02

Yalnızlık salgını endişesi: Uyuşturucu kadar tehlikeli…

ABD'nin eski Sağlık Bakanı Vivek Murthy, ülkenin bir yalnızlık salgınıyla karşı karşıya olduğu konusunda uyardı. Murthy, bu durumun sağlık açısından günde 15 sigara içmek veya uyuşturucu bağımlısı olmak kadar tehlikeli olduğuna vurgu yaptı.

ABD sağlık yetkilileri, sosyal izolasyonun obezite veya uyuşturucu kullanımı kadar ciddiye alınmasını istiyor.

Barack Obama döneminin Sağlık Bakanı Vivek Murthy, BBC'ye verdiği demeçte, 'derin bir yalnızlık duygusu' yaşayan milyonlarca Amerikalı arasında yer aldığını söyleyerek yeni bir rapor kaleme aldı.

'AMERİKALILARIN YÜZDE 50'SİNİ ETKİLİYOR'

Raporda, bu durumun bir 'salgın' gibi yayıldığını vurgulayan Murthy, Amerikalıların yaklaşık yüzde 50'sinin bundan etkilendiğini belirtti.

Sosyal izolasyonu günde 15 sigara içmek kadar 'tehlikeli' bulan ve uyuşturucu kullanımına benzeten Murthy, yalnızlıkla kendi bireysel savaşının ise Nisan 2017'de Sağlık Bakanlığını bırakmasının hemen sonrasında geldiğini ifade etti.

Eski Bakan, "İşe odaklanırken aynı zamanda yakın çevreme odaklanmanın çok zor olduğunu düşünerek, o dönemde ailemi ve arkadaşlarımı ihmal etmiştim. Bunun sonucunda, aylara yayılan derin bir yalnızlık duygusundan ötürü gerçekten acı çekiyordum" dedi.

ARAŞTIRMA: YALNIZLIK ERKEN ÖLÜM RİSKİNİ YÜZDE 30 ARTIRIYOR

Bunun yanında, yalnızlığın diyabet, kalp krizi, uykusuzluk ve bunama gibi sağlık sorunları nedeniyle erken ölüm riskini neredeyse yüzde 30 oranında artırdığı bildiriliyor.

Yeni bir araştırmaya göre, sosyal bağlantı eksikliği aynı zamanda daha düşük akademik başarı ve daha kötü iş performansına neden oluyor.