Gündem
07 Mayıs 2021 11:35 Son Güncelleme: 07 Mayıs 2021 12:32

Wikipedia’dan geri adım! O skandal ifade kaldırıldı!

Çevrimiçi ansiklopedi olan Wikipedia, İngilizce sürümünde ‘Kurtuluş Savaşı’ için kullanılan skandal ifadeden geri adım attı. Kurtuluş Savaşı‘nın anlatıldığı bölümde yer alan açıklamada “etnik temizlik” ifadesi değiştirilerek “askeri seferler serisi” yazıldı.

Dünyanın en büyük online ansiklopedisi Wikipedia’da “Türk Kurtuluş Savaşı”na (Turkish War of Independence) dair bilgilerin yer aldığı bölümde geçtiğimiz günlerde fark edilen “etnik temizlik” ifadesi, Wikipedia editörleri tarafından kaldırıldı.

Haberiskelesi.com'da yer alan habere göre; Nisan ayı başlarında söz konusu maddenin giriş bölümünde Kurtuluş Savaşı için “askeri ve etnik temizlik operasyonları” yazıldığı, Ekşi Sözlük’ten “thequantum” adlı kullanıcı tarafından ortaya çıkarılmış, sonrasında Wikipedia sayfalarında büyük bir mücadele başlamıştı.

Türk olması muhtemel kullanıcılar “etnik temizlik” ifadesini kaldırıp “askeri ve politik mücadele” ifadesini eklemişler, daha sonra Wikipedia editörleri “etnik temizlik” ifadesini sayfaya tekrar ekleyip sayfayı korumaya almışlardı. 

4 Mayıs günü bir başka Wikipedia editörü bu ifadeyi kaldırıp “askeri seferler serisi” ifadesini ekledi ve sayfaya “Bu madde daha fazla kaynağa ihtiyaç duyuyor” ibaresini ekledi.

Sayfanın ilerleyen kısımlarında ise “etnik temizlik” ara başlığında söz konusu iddialar yer almaya devam ediyor.