Gündem
04 Mayıs 2021 12:32 Son Güncelleme: 04 Mayıs 2021 12:53

Wikipedia’da Türk Kurtuluş Savaşı skandalı!

Wikipedia’nın İngilizce sürümünde “Türk Kurtuluş Savaşı” maddesine “etnik temizlik” ifadesinin eklendiği, değiştirilmesine rağmen söz konusu kavramın sayfaya tekrar eklenerek maddenin korumaya alındığı ortaya çıktı.

Wikipedia’nın İngilizce sürümünde “Türk Kurtuluş Savaşı” maddesine “etnik temizlik” ifadesinin eklendiği, değiştirilmesine rağmen söz konusu kavramın sayfaya tekrar eklenerek maddenin korumaya alındığı ortaya çıktı.

Dünyanın en ünlü çevrimiçi ansiklopedisi Wikipedia’da Kurtuluş Savaşı’nı anlatan “Turkish War of Independence” (Türk Bağımsızlık Savaşı) maddesinin giriş kısmına bir kullanıcı tarafından “ethnic cleasing” (etnik temizlik) maddesinin eklendiği, bu ifadenin başka kullanıcılar tarafından silinmesine rağmen tekrar eklenerek sayfanın “vandalizme karşı koruma” altına alındığı görüldü.

 

Düzeltildi ama…

Ünlü Türkçe içerik sitelerinden Ekşisözlük’ün kullanıcılarından thequantum’un ortaya çıkardığı olaya göre, Wikipedia’nın İngilizce sürümünde yer alan maddenin giriş kısmında “Osmanlı Devleti’nin 1. Dünya Savaşı’ndaki yenilgisi ve işgalinin ardından Türk Ulusal Hareketi tarafından yürütülen askeri ve etnik temizlik seferi” ifadeleri yer alıyor. “Etnik temizlik” ifadesi başka kullanıcılar tarafından “civilian resist” (sivil direniş) ifadesiyle değiştirilmesine rağmen sayfa yönetimi tarafından söz konusu ifadenin tekrar konduğu ve sayfanın “vandalizme karşı” koruma altına alındığı ifadesi eklendi.

 

Bu şekilde koruma altına alınan sayfalar, Wikipedia’nin kayıtlı kullanıcılarının haricinde değiştirilemiyor. Ayrıca yine aynı sayfada Kurtuluş Savaşı boyunca 264 bin Rum ve 60 ilâ 250 bin Ermeni sivilin öldürüldüğü iddiası da yer alıyor. Söz konusu sayfada karşılıklı mücadele halen devam ediyor. Türk olması muhtemel kullanıcılar “etnik temizlik” ifadesini kaldırıp “askeri ve politik mücadele” yazarken, Wikipedia editörleri “etnik temizlik” maddesini ısrarla sayfada tutmaya çalışıyorlar.

İfadeyi sayfaya “buidhe” adlı bir kullanıcının eklendiği ifade edilirken, söz konusu kullanıcının bilgilerinde Ermeni iddialarını destekleyen maddelere içerik yazdığı görülebiliyor.

Sayfada yapılan değişiklikler ve buidhe adlı kullanıcının bilgilerine aşağıdaki linklerden ulaşılabiliyor:

Sayfada yapılan değişiklikler

https://en.wikipedia.org/w/index.php?title=Turkish_War_of_Independence&action=history

Etnik temizlik ifadesini 5 Nisan’da “buidhe” adlı kullanıcının eklediğinin görüldüğü sayfa:

https://en.wikipedia.org/w/index.php?title=Turkish_War_of_Independence&diff=1016021933&oldid=1016021430

Buidhe adlı kullanıcının Wikipedia’daki kullanıcı geçmişi:

https://xtools.wmflabs.org/topedits/en.wikipedia.org/Buidhe

Etnik temizlik nedir?

Literatürde “soykırımın bir basamak altı” olarak bilinen etnik temizlik, bir etnik gruba mensup insanların zorla yerinden edilmesini amaçlayan değişik siyasal politikaları ifade eder. Genellikle, zorla göç ettirme, belirli bir nüfusun yerini değiştirme gibi uygulamaların sonucunda ortaya çıkar. Bu terim, etnosid ve jenosid ile yakından ilişkilidir.

Kaynak: haberiskelesi.com