Gündem
29 Nis 2017 10:22 Son Güncelleme: 23 Kas 2018 22:39

Wikipedia sansürlendi, sosyal medya ayaklandı: Görmeyin, duymayın, bilmeyin!

Dünyanın en büyük çevrimiçi ansiklopedisi Wikipedia'ya Türkiye'den erişim engellendi.

Google Haberlere Abone ol
Dünyanın en büyük internet ansiklopedisi Wikipedia’ya Türkiye’den erişim engellendi. Bilgi Teknoloji ve İletişim Kurumu (BTK)  engellenmenin 'idari tedbir' amaçlı olduğunu duyurdu.

Herkesin katkıda bulunabildiği açık ansiklopedi Wikipedia’nın tüm dillerdeki versiyonlarına Türkiye’de sabah 08.00’den beri erişilemiyor.

E-Devlet portalından sorgulama yapıldığında, “Sorguladığınız web adresine, an itibari ile mahkeme kararıyla konulmuş bir erişim engeli bulunmamaktadır” deniliyor.

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu'nun (BTK) “Site Bilgileri Sorgu Sayfası” üzerinden sorgulandığında ise siteye mahkeme kararı olmaksızın “idari tedbir” uygulandığını ortaya koyan şu açıklama çıkıyor:

Sosyal medya karıştı

Wikipeia'nın engellenmesinin ardından sosyal medya kullanıcıları ayağa kalktı. Karar tartışma konusu olurken, mahkeme kararı olmaksızın böyle bir adım atılmasına tepki gösteriliyor.

Sosyal medyadaki tepkilerden bazıları şöyle:

@sadoze: Gormeyin, duymayin, bilmeyin, Cahil kalın, itaat edin...!!!

@GZMDGNTC: Hangi çağda yaşıyoruz bu nasıl bir zihniyettir!
#Wikipedia

@hulyaruveyda: #Wikipedia ya mikipedia kötü şeyler bunlar, okumayın.

@isildogruel: #Wikipedia yasağı nedir ya, bu kadar mı korkuyorsunuz bilimden?

Wikipedia
Wikipedia“5651 sayılı Kanun uyarınca yapılan teknik inceleme ve hukuki değerlendirme sonucunda bu İnternet sitesi (wikipedia.org) hakkındaki Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu'nun 29/04/2017 tarih ve 490.05.01.2017.-182198 sayılı kararına istinaden Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından İDARİ TEDBİR uygulanmaktadır. (After technical analysis and legal consideration based on the Law Nr. 5651, ADMINISTRATION MEASURE has been taken for this website (wikipedia.org) according to Decision Nr. 490.05.01.2017.-182198 dated 29/04/2017 implemented by Information and Communication Technologies Authority.)”