Gündem
05 Şub 2016 15:53 Son Güncelleme: 23 Kas 2018 18:20

WikiLeaks kurucusu: Bugün, büyük bir zafer kazandık!

WikiLeaks kurucusu Assange, BM Keyfi Gözaltı Çalışma Grubu'nun hakkında verdiği karar hakkında konuştu.

WikiLeaks kurucusu Julian Assange, BM Keyfi Gözaltı Çalışma Grubu'nun hakkında verdiği kararın ardından 2012 yılından bu yana yaşadığı Ekvador'un Londra Büyükelçiliği'nden videokonferans yoluyla gazetecilere açıklama yaptı.

Assange'ın başvurusunu inceleyen BM İnsan Hakları Konseyi'ne bağlı Keyfi Gözaltı Çalışma Grubu (UNWGAD), Assange'ın tutuklanmasının 'keyfi' olduğuna karar vermişti. Assange'ın derhal serbest bırakılması için çaprı yapan Çalışma Grubu, İsveç ve İngiltere'nin tazminat ödemesi gerektiğini belirtmişti.

Kararın ardından avukatlarının yaptığı basın toplantısına videokonferans yöntemi ile katılan Assange'ın açıklamalarından öne çıkan bölümler şöyle:

-Bugün, gülümsememe neden olan büyük bir zafer kazandık.

-Yasal argümanlar konusunda yolun sonuna geldik. O argümanlar artık yok. Temyize gidemezler, onun için süre doldu. Şimdi İsveç ve İngiltere’nin görevi kararı uygulamak.

'İNGİLTERE'NİN AÇIKLAMALARI HAKARETAMİZ'

-(İngilltere Dışişleri Bakanı Philip Hammond'ın kararı 'saçma' olarak tanımlamasıyla ilgili olarak) İngiltere hükümetinin BM kararına yönelik tepkileri hakaretamizdir.

-İngiltere ve İsveç, BM sisteminin atını oymanın bir sonucu olduğunu biliyor. Bunu yapmak her iki ülkenin de hayatını zorlaştıracaktır.

-Bu ülkede, İngiltere’de hiçbir suçlama olmadan 5.5 yıldır tutukluyum. Çocuklarımı ve ailemi görmekte güçlük yaşıyorum.

SNOWDEN'DAN ASSANGE YORUMU: EMSAL OLACAK

Öte yandan Assange'ın açıklamaları devam ederken, ABD Ulusal Güvenlik Kurumu'nun (NSA) gizli dinleme faaliyetlerine ilişkin belgeleri ifşa ettiği için ‘vatan haini' ilan edilen Edward Snowden da Twitter hesabından bir açıklama yaparak, BM'nin kararının diğer ülkeler için de emsal teşkil edeceğini belirtti.

Snowden, “Bu, her diktatörlüğe BM kararlarını reddetmeleri için geçiş izni veriyor. İngiltere ve İsveç açısından oluşturması tehlikeli bir emsal" diye yazdı. (Sputnik)