Teknoloji
23 Ara 2021 20:38 Son Güncelleme: 23 Ara 2021 20:57

WhatsApp’tan bir yenilik daha: Bu defa sesli aramalar

Son dönemde birçok yenilik getiren WhatsApp, şimdi de sesli arama arayüzünü değiştiriyor.

Shiftdelete’nin haberine göre; Bir süredir Android, iOS, Masaüstü ve Web sürümlerinde ciddi değişikliklere ve yeniliklere giden WhatsApp için şimdi de sesli aramalar için bir özellik ortaya çıktı. Facebook (Meta) tarafından geçtiğimiz yıllarda satın alınan dünyanın en çok kullanılan anlık mesajlaşma uygulaması, sesli aramalar için kullandığı arayüzü değiştirmeye karar verdi.

WhatsApp, 2021 yılını daha önce hiç olmadığı kadar hareketli geçirdi. Ünlü mesajlaşma platformu, bazıları Facebook Messenger ve Telegram gibi diğer uygulamalardan olmak üzere birçok iyileştirme ve özellikle donatıldı. Her ne kadar uygulamanın arayüzünde radikal bir değişiklik yapılmamış olsa da son gelen bilgiler, firmanın görsel bir revizyon üzerinde de çalıştığını gösteriyor.

WhatsApp için yayınlanacak olan güncellemelerle ilgili önceden haber alan ve beta sürümlerdeki yenilikleri listeleyen WABeta Info, sesli aramalar için yeni bir arayüz üzerinde çalışıldığını doğruladı.

Ekranın işlevselliği, hoparlör, kamera, mikrofon ve kapatma tuşları da dahil olmak üzere yeni arayüz eskisine çok fazla benziyor. Buna karşın yukarıdaki görselde de göreceğiniz eski arayüz, yenisine göre daha keskin ve köşeli bir tasarıma sahip gibi görünüyor. Eski arayüzde mavi ve tam ekran olarak dikkat çeken arka plan, yeni arayüzde gri ve yuvarlanmış bir çerçeveyle geliyor.

Her ne kadar uygulamanın işlevselliğine bir etki edecek olmasa da yeni sesli arama arayüzü çok daha modern bir görünüşe ve son dönemlerde gittikçe daha popüler olan yuvarlanmış bir çerçeveye sahip olacak. Bununla birlikte yeni arayüz için seçilen renklerin, o sırada kimle konuştuğunuzu daha kolay ayırt etmenizi de sağlayacağı söyleniyor.

WABetaInfo cephesinden gelen bilgilere göre bu yeni özellik şu an için sadece WhatsApp Beta‘yı iOS platformunda kullananlar için sunulmuş durumda. Yeni arayüzün Android kullanıcıları için ne zaman sunulacağı ise şu an için belirsiz.