Dünya
02 Eyl 2020 09:22 Son Güncelleme: 02 Eyl 2020 09:53

Washington Post'tan dikkat çeken sözler: Türk Ordusu, Osmanlı'dan sonra ilk kez...

Dünyanın en büyük ve en gazetesi olan ABD merkezli Washington Post'ta yer alan bir makalede, Osmanlı İmparatorluğu'ndan bu yana Türk ordusunun etki alanının başarısına dikkat çekilerek, ''Türkiye, Libya'da savaşın dengesini değiştirmek için asker gönderdi. Aynı zamanda, Akdeniz ve Ege'de devriye atıyor.'' ifadeleri kullanıldı.

Google Haberlere Abone ol

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin son yıllarda bölgesel etki alanını genişletmesi birçok ülkeyi rahatsız ederken, Ankara'nın adımları da yakından takip ediliyor.

ABD'de yayın yapan Washington Post gazetesi, Türk ordusunun Osmanlı İmparatorluğu'ndan bu yana ilk kez bölgesel etki alanını bu kadar genişlettiğini savundu.

''AKDENİZ'DE DEVRİYE ATIYOR''

Libya'daki savaşın dengesini değiştirmek için Türkiye'nin bu ülkeye asker gönderdiğini hatırlatan yazıda, "Türk askeri Suriye, Irak, Katar, Somali ve Balkanlar'da faaliyet gösteriyor. Aynı zamanda, Akdeniz ve Ege'de devriye atıyor" ifadelerine yer verdi.

Washington Post'un Türk Silahlı Kuvvetleri'nin askeri varlığını gösterdiği harita. 

Birinci Dünya Savaşı'ndan bu yana Türkiye'nin en büyük askeri operasyonunu Suriye'de gerçekleştirdiğine dikkat çekildi.

Türkiye'nin Azerbaycan üzerindeki askeri etkinliğinin de arttığına dikkat çekilen yazıda, "Türkiye'nin bu ülkede bir hava üssüne erişimi var" denildi.