Dünya
24 Haz 2023 19:48 Son Güncelleme: 24 Haz 2023 22:16

Wagner'in ilerleyişi sonrası halka kritik çağrı! Moskova'da kritik saatler

Wagner güçlerinin Moskova'ya ilerlemesinin ardından Moskova Belediye Başkanı, kentte terörle mücadele operasyonu rejimi ilan edildiğini ve Pazartesi gününün tatil edildiğini açıkladı. Başkan, başkent sakinlerine 'gerekmedikçe sokağa çıkmama' çağrısı yaptı. Terörle mücadele rejimi, yollarda ve kamuya açık alanlarda kontrollerin sıkılaştırılmasını içeren bir uygulama.

Rus paralı askerlerinden oluşan Wagner grubunun dün akşam başlattığı isyanın ardından Moskova'ya doğru ilerlemeleri üzerine Moskova Belediye Başkanı Sergey Sobyanin, kentte bir "terörle mücadele operasyonu rejiminin yürürlüğe girdiğini duyurdu ve "riskleri azaltmak için" Pazartesi gününün tatil ilan edildiğini belirtti.

SOKAĞA ÇIKMAYIN

Moskova Belediye Başkanı Sobyanin, başkent sakinlerine duyurusunda, "Değerli başkentliler, Moskova'da terörle mücadele rejimi ilan edilmiştir. Güç bir durum içerisindeyiz" dedi. Moskova Belediye Başkanı, bazı yerlerde yolların trafiğe kapatılabileceğini de söyledi ve bu nedenle başkent sakinlerinden 'gerekmedikçe sokağa çıkmamalarını' istedi.

PAZARTESİ GÜNÜ TATİL EDİLDİ

Sobyanin, 'tehlikenin minimuma indirilmesi adına' pazartesi günü Moskova'da tatil günü ilan ettiğini söyledi. Sadece hükümet birimleri ile 7/24 çalışma gerektiren işletmeler ve savunma-sanayiyle ilgili tesislerde pazartesi olağan çalışmaların süreceğini ekledi. Sobyanin Moskova sakinlerinden ayrıca, 'olağanüstü ve acil durumları 122 numaralı acil hatta anında bildirmelerini' istedi.

TERÖRLE MÜCADELE REJİMİ NEDİR?

Terörle mücadele rejimi, yollarda ve kamuya açık alanlarda kontrollerin sıkılaştırılmasını içeren bir uygulama.