Uzun dizileri izletmenin bir yolu var mı? Çare Gülse Birsel'den geldi!

Giderek düşen izlenmeler için bir çare var mı? Var elbette ama kim buna uyar bilemem.

Televizyon dünyasındaki dijital devrim ulusalda ve uluslararasında devam ediyor. BluTV yeni dizisini duyurdu. FX ve BluTV’nin polisiye gizem dizisi Alef için hazırlıklar devam ediyor. Emin Alper’in yönetmen koltuğunda oturacağı, May Prodüksiyon imzalı dizinin başrol oyuncuları Kenan İmirzalıoğlu, Ahmet Mümtaz Taylan ve Melisa Sözen var.

Alef oldukça iddialı bir iş ve açıkça söyleyeyim; televizyondaki kaşelerin yarısına belki de daha azına çalışmalarına rağmen hiçbir ulusal kanal bu kadroyu toplayamaz. Dijital platform dizilerinde oynamak oyuncular için yeni bir prestij alanı. Netflix'in Beren Saat'li Atiye dizisi de gün sayıyor.

Türkiye, içerik üreticiler açısından şanslı bir ülke. Aynı şeyi yaparak yıllarca devam edebiliyorsunuz. Kimse kendiliğinden oluşmuş sektör düzenleri bozulsun istemiyor ancak seyirciyi umursamadan sadece reklamveren ve kanal odaklı yapılan düzenlemeler, o işin alternatifi çıktığında çöküyor.

Dijital platformlar, daha çok reklam yayınlamak ve kanalın tüm akşamını tek diziyle kapatmasını sağlamak için kurulmuş 3.5 saatlik (özet+reklam+dizi) izleme düzenini tehdit ediyor. Seyirci bu işten çoktan sıkıldı.

İçerik üreticiler dizi gemisini ya terk ediyor ya da Gülse Birsel gibi dijitale geçiyor. İki sezon televizyonda yayınlandıktan sonra üçüncü sezonuyla Puhu TV'ye transfer olan Jet Sosyete, yoğun ilgi görüyor. Sevilen dizinin beş milyon kez izlenmesi şerefine kutlama partisi bile düzenlendi.

Televizyonda hala çok izlenen diziler var ama Asmalı Konak gibi, 30 rating, 70 share görecek bir dizi asla olmayacak. Çünkü çok kanal, çok dizi var ve diziler çok uzun!

Peki, giderek düşen izlenmeler için bir çare var mı? Var elbette ama kim buna uyar bilemem. Bizde genelde gemi batana kadar beklenir, sonra yenisi inşa edilir, o batana kadar da...

Çare Gülse Birsel'den geliyor. Dijitale geçen ve yüksek izlenme oranları yakalayan Jet Sosyete bu işin kaç dakika olması gerektiğini işaretliyor ancak mevcut düzende dizilerin süresinin kısalması pek olası görünmüyor. Ancak şöyle bir şey var; TV'de yayınlanan dizilerle (hepsiyle olmasa da) dijital platform takipçileri yakalanabilir. Yapılacak şey; yayınlanan dizileri dijitale uygun olarak bir saatlik bölümler halinde kurgulamak. Yanlış anlaşılmasın, bir bölümü üçe bölmekten değil, o malzemeden bir saatlik bölüm çıkarmaktan bahsediyorum.

Eğer kanallar ellerindeki dizileri bu şekilde kendi sitelerine ya da Youtube benzeri ortamlara yüklerlerse ellerinden kaçırdıkları seyirciyi yeniden tavlayabilirler.

Böyle olmaz, üç saat için çekilen dizinin bir saatlik kurguda duygusu, manası kaybolur diyebilirler ancak dakikalarca bakışmanın ne duygusu var? İzlediğimiz bölümler 60 dakikalık hikayenin sündürülmesinden ibaret, hiçbir şey olmaz.

Bakalım ilk kim yapacak?

Murat Tolga Şen - [email protected]