Gündem
11 Şub 2014 10:07 Son Güncelleme: 23 Kas 2018 15:56

'Uzun adamın ölmesini 3 yıldan beri bekliyoruz'

Enerji Bakanı Taner Yıldız, büyük rüşvet ve yolsuzluk operasyonu sonrasında yaşananlarla ilgili çarpıcı açıklamalarda bulundu.

NTV’te katıldığı programda gündeme ilişkin açıklamalarda bulunan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, İran ve Irak ile olan ticari ilişkileri anlattı. İran ile olan doğalgaz alımına ilişkin Yıldız, “Biz İran’ın Halkbankasındaki hesaplarına virman yapıyoruz ve resmi bir işlem yapıyoruz, faturalı işlem yapıyoruz, önceden de öyle yapıyorduk. Bu gayet meşru bir işlem gayrimeşru bir işlem yapmıyoruz. İran’dan yine doğalgaz alıyoruz ama altınla değil hesaplarına dolar olarak yatıyoruz. En uygun sistem barter sistemdir aslında. Altınla olan ticaret Türkiye’nin karına oluyordu” dedi.

Dinlemelerle ilgili olarak da Yıldız, “Bizim bir Yahudi’ye iftira atma hakkımız var mıdır? Normal bir şey olmadığını görüyorum. O yapının içinde aynı sırada oturduğum insanlar var. Bunun haricinde bir yapı çok farklı bir şekilde yönlendiriyor. Karşımızdaki anlamaya çalışan insanlarız ama bir zaaf üzerinden bir şeyi oldurmaya çalışıyorsanız bu baksa bir şey” diye konuştu

"UZUN ADAMIN ÖLMESİNİ ÜÇ YILDAN BERİ İSTİYORUZ AMA HÂLÂ ÖLMEDİ"
Her ülkeyi gezdiklerini ve oradaki okulları ziyaret ettiklerini belirten Bakan Yıldız, “Her gittiğimiz ülkede bugün karşılaştığımız başka bir şey, o okullardaki insanlar değil. O arkadaşlarımızın önemli bir kısmının da hayret ettiği bir yapıyla karşı karşıyayız. ‘Ben bedduayı algılayamadım’ diyor. Ben de algılayamadım. Biz kardeşiz kardeşe beddua edilmez. Eğer dershaneler konu olsaydı bazı arkadaşların önemli kısmını tenzihen söylüyorum tırnak içinde ‘uzun adamın ölümünü 3 yıldan beri istiyoruz ama hâlâ ölmedi’ denmezdi. Bunu duyduğumda dondum kaldım. Bu itikaden de yanlış bir şeydir. Ben bu takdiri mi değiştirmeyi çalışıyorum. Bu İslami olarak da yanlış insani olarak yanlış. Bu arkadaşlar şu anda samimi olduğum, ‘bizim yaptığımız is bu değil’ diyorlar” şeklinde konuştu.

“Biz halkımıza güveniyoruz. Bizim gecemiz gündüzümüz yok” diyen Yıldız, “Konu kendimizden daha çok sevdiğimiz çocuklara daha iyi bir Türkiye’yi bırakmak adına biz buna inandığınız için yapıyoruz” şeklinde konuştu.