Sağlık
05 Ağu 2022 14:33 Son Güncelleme: 05 Ağu 2022 14:36

Uzman isimden Kovid-19 uyarısı! "Hatırlatma dozu aşısı mutlaka yenilenmeli"

Prof. Dr. İsmail Balık, vatandaşların henüz hastalık sona ermiş gibi davranmamaları hafızamızı tazeleyerek, sosyal hayatın ve iş hayatının etkilenmemesi adına bireysel tedbirlerin önemi vurguladı.

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. İsmail Balık, Dünya Sağlık Örgütü’nün pandemi bitti diyene kadar insanların maske mesafe ve temizlik kurallarına uyması gerektiğini ifade ederek “Maskemizi mutlaka takacağız. Virüs ne kadar mutasyona uğrarsa uğrasın maskenin etkisinden kaçamıyor. Maske bizi korumaya devam ediyor. Dolayısıyla maskemizi mesafemizi hijyenimize de bireysel olarak devam ettireceğiz” dedi.

Prof. Dr. Balık, yaptığı açıklamada Kovid-19 vaka artışlarının Kurban Bayramı’nın ardından gözle görülür şekilde aratarak rakamlara yansıdığını ve vatandaşların kapalı ortam, toplu taşıma ve kalabalık ortamlarda maske, mesafe ve hijyen kurlarına uymayı unutmamaları gerektiğini hatırlatarak “Tüm dünya yaklaşık üç senedir Kovid-19 pandemisiyle uğraşıyor. Bundan hem toplumsal açıdan hem de ekonomik açıdan hastalık ve tedavileriyle alakalı çok ciddi olarak tüm dünya etkilendi. Tabii ülkemiz de bundan çok etkilendi. Tüm dünya artık salgın sona erdi diye beklerken, en son omicron alt varyantlardan yeni bir dalga ile karşılaşıldı” ifadelerini kullandı.

“HATIRLATMA DOZU AŞISI MUTLAKA YENİLENMELİ”

Yeni varyantların halihazırda kullanılan aşıların etkisini azaltmasıyla birlikte bu varyantın aşı olanlara bile kolayca bulaşabildiğine dikkat çeken Balık, şunları kaydetti: “Altmış yaş üstü ve daha önce kronik hastalığı bulunanlara yani risk grubu dediğimiz kimselere hatırlatma dozları tekrar yapılmaya başlandı. Hatırlatma dozu aşısı mutlaka yenilenmeli. Bu kişilerde enfeksiyon bildiğimiz gibi ağır seyredebiliyor, ölümcül seyredebiliyor. Hatırlatma dozu yapılmayla ağır seviyesine ve hastanın yatış riskini önemli ölçüde azaltmış oluyoruz. Zaten geçmişe göre baktığımızda hastaneye yatma oranlarının ve ölüm oranlarının düştüğünü görüyoruz. Burada iki önemli faktör var. Bir tanesi toplumda önemli oranda aşılama olgusu ve artık bu hastalıkla tıp dünyası baş etmeyi önemli ölçüde biliyor. Dolayısıyla hala toplumda aşılı olmayan ya da hatırlatma dozunu yaptırmamış olan kişilere bizim şu mesajı net bir şekilde vermemiz gerekiyor. Korunmaya devam etmemiz gerekiyor. Korunmanın iki önemli yolu var. Bir tanesi tam aşılı olmak aşılı olanlar için hatırlatma dozunu yapmak özellikle risk grubunda olanlar için. İkincisi de koruma tedbirlerimizi hastalığın ilk çıktığı, başlardaki gibi ciddiyetle uymaya devam etmek lazım. Yani maske, mesafe ve hijyene yeniden uymamız gerekiyor. ”

Prof. Dr. Balık, tüm dünyada bir süredir ülke yönetimlerin kapanmaları ve katı ve zorunlu tedbirleri, bir kenara bıraktıklarını belirterek şu bilgileri paylaştı: “Vatandaşlarımız bu dönemde bireysel tedbirleri bu yeni dalga sürecinde mutlaka ihmal etmemeleri gerekiyor. Kapalı ortamlara girerken. Özellikle toplu taşıma çok büyük risk, günlük vaka sayıları elli bini geçmeye başladı. Eskisi kadar insanlar test yaptırmaya gitmiyor. Bu varyantlar testlerden de belli ölçülerde kaçabiliyor. Yani bildiğimiz resmi rakamların çok daha üzerinde vaka olma ihtimali de var. Kendimiz bireysel olarak tedbir alırsak bu dalgayı da hızlı bir şekilde çok fazla büyümeden geri çekebiliriz.”

Prof. Dr. İsmail Balık, vatandaşların henüz hastalık sona ermiş gibi davranmamaları hafızamızı tazeleyerek, sosyal hayatın ve iş hayatının etkilenmemesi adına bireysel tedbirlerin önemi vurguladı.

 

ETİKETLER
#İsmail Balık