Röportaj
18 Kas 2018 20:30 Son Güncelleme: 24 Kas 2018 02:59

Usta gazeteci 50 yılın anılarını bir kitapta topladı! Perihan Mağden bölümü kavga çıkartacak...

Gazeteci Tuğrul Eryılmaz’ın yaşamından kesitler anlatan “68’li ve Gazeteci” söyleşi kitabı çıktı.

Usta gazeteci 50 yılın anılarını bir kitapta topladı! Perihan Mağden bölümü kavga çıkartacak...

‘68’li ve Gazeteci’ kitabı raflardaki yerini alan usta gazeteci Tuğrul Eryılmaz, kitapta; meslektaşı Asu Maro'yla yaptığı uzun bir söyleşiye yer verirken, Türkiye’de ve dünyada 68’li olmanın anlamını, o dönemki arkadaşlıklarını, tanıklıklarını,TRT’den Nokta’ya, Yeni Gündem’den Sokak’a ve Radikal İki’ye gazetecilik serüvenini, tanıdığı onlarca insanı kendine özgü üslubuyla, hiç sakınmadan anlatıyor.

Radikal 2'nin Genel Yayın Yönetmenliğini de yapmış bir isim olan Tuğrul Eryılmaz'ın, kitapta, yazar Perihan Mağden hakkında söyledikleri ise dikkat çekiyor.

Kitapta, "Perihan Mağden başka insanları hiç kale almayan bir kadın" diyen Eryılmaz, "Perihan Mağden’e güvenerek yola çıkılamaz, onunla hiçbir ortak iş yapılamaz" diye ekliyor.

İşte Tuğrul Eryılmaz'ın kitapta, Perihan Mağden ile ilgili o bölümü:

"Perihan Mağden de ayrı bir üzüntüdür benim için. Çünkü ben Perihan Mağden’i, her zaman anlaşılamayan, değerli bir kadın olarak düşündüm kafamda. Sürekli ters konuşarak insanların kendisine kızmasını sağlıyor. Ama şunu da fark ettim ki, yazarlığı bir yana Perihan Mağden başka insanları hiç kale almayan bir kadın. İnsanları, yani kendi türünü sevmiyorsan hayat çok zor. Şimdi söyleyeceklerim tamamen benimle ilgili yine: Hiç büyük bir kavgam olmadı Perihan Mağden’le ama Perihan Mağden’e güvenerek yola çıkılamaz, onunla hiçbir ortak iş yapılamaz, diye düşünüyorum. Şundan da bahsedeyim yeri gelmişken; Perihan Mağden’i nereden bulduk biz? Haber müdürümüz vardı çok değerli bir gazeteci, Reha Mağden. Perihan Mağden onun kuzeni. Reha aracı olmuştu onunla tanışmamıza. Zaten iki-üç hafta içinde onu Mehmet Yılmaz derhal ana gazeteye çekti. Sonra ayrılırken de kıyamet koptu. Çok ciddi bir kavga çıkmıştı, bir yazısında galiba hemşirelere bir şey söyledi, başka yerlere gitti laf, sanki bir mesleği küçümsüyormuş gibi. Öyle bir hoyratlığı var. Perihan Mağden hoyrat. Yoksa baktığın zaman biri sürü doğru iş yapıyor. Kalktı Cizre’ye gitti, mutlu da oldum ama Allah bazı insanlarla aynı saflarda omuz omuza mücadele etmeye zorlamasın”