Dünya
20 Mayıs 2022 10:45 Son Güncelleme: 20 Mayıs 2022 10:48

Ürdün'de taht savaşları kızıştı: O prensin dış dünya ile teması kesildi

Ürdün Kralı Abdullah, darbe girişimine kalkışan Veliaht Prens Hamza'nın "ülke çıkarlarına aykırı hareket etmemesi için dış dünya ile temaslarını kısıtladığını" duyurdu.

Ürdün'de son aylarda artan taht savaşları yeni boyut kazandı.

Ürdün Kralı Abdullah, eski Veliaht Prens Hamza'nın "ülke çıkarlarına aykırı hareket etmemesi için dış dünya ile temaslarını kısıtladığını" açıkladı.

Abdullah yazdığı mektupta, 42 yaşındaki Hamza'nın ülke için tekrar bir tehdit haline gelmesini engelleyecek önlemlerin alındığını bildirdi. 

Mektupta, "Hamza'ya rahat bir yaşam sürmesi için gereken her şeyi sağlayacağız; ancak bir zamanlar ülkeyi, kurumlarını ve ailesini rencide etmek, Ürdün'ün istikrarını baltalamak için kötüye kullandığı 'haklara' sahip olmayacak" denildi.

Kraliyet mahkemesi, kraliyet ailesi konseyi tarafından prensin hareketleri, ikamet yeri ve iletişimi üzerinde kısıtlamalar getiren bir kararın onaylandığı kaydetti. 

Nisan 2021'de yabancı kaynaklı bir komployla monarşiyi istikrarsızlaştırmaya çalışmakla suçlanan Hamza, geçen yıl ev hapsine alındı; ancak Kral'a bağlılık sözü verdikten sonra affedildi. 

Kraliyet başdanışmanı Bassem Awadallah ve Kraliyet ailesi üyesi Şerif Hasan bin Zayd, darbe planına katıldıkları gerekçesiyşe 15'er yıl hapis cezasına çarptırıldı. 

''TAHT HAYALİ YILLARCA DEVAM ETTİ''
Kral Hüseyin 1999'da öldüğünde yerine Abdullah geçti ve Hamza da Veliaht Prens seçildi; ancak beş yıl sonra Abdullah'ın kendi oğlunu varis olarak atamasıyla bu unvanı kaybetti.

Abdullah, yazdığı bir mektupta, "tahtı devralma hayalinden yıllarca vazgeçmeyen" üvey kardeşi Hamza'ya “son derece hoşgörü ve sabır” gösterdiğini kaydetti. 

Prens Hamza, 6 Mart'ta yazdığı mektupta "Geçmiş yıllarda Kral Hazretlerine ve ülkemize yönelik işlediğim kötü fiillerin ve kargaşaya neden olan davranışların sorumluluğunu taşıyorum. Kralımızın her zamanki gibi affetmesini ümit ediyorum." diyerek Abdullah'tan özür dilemişti.

NE OLMUŞTU?
ABD merkezli Washington Post gazetesi 3 Nisan 2021'de eski Ürdün Veliaht Prensi Hamza bin Hüseyin ve 20 kişinin, "Kral II. Abdullah'a karşı komplo kurma" suçlamasıyla gözaltına alındığını iddia etmişti.

Ürdün hükümeti, 16 kişinin gözaltına alındığını duyururken, Ürdün Genelkurmay Başkanı Tümgeneral Ahmed el-Huneyti, Prens Hamza'nın gözaltına alınmadığını ancak kendisinden ülkenin güvenliğine zarar verebilecek faaliyetlerini durdurmasının istendiğini açıklamıştı.

Ürdün Dışişleri Bakanı Eymen es-Safedi de 4 Nisan'da yaptığı açıklamada, yürütülen soruşturma sonucunda Prens Hamza'nın dış güçlerle ülkenin güvenliğini hedef alan birtakım faaliyetlere karıştığının ortaya çıktığını söylemişti.

Eski Veliaht Prens Hamza bin Hüseyin, 5 Nisan'da Kral II. Abdullah'a bağlılığını teyit eden bir mektuba imza atmıştı.

Ürdün Kralı II. Abdullah da 7 Nisan'da ulusa sesleniş için yazılı bir açıklama yayımlamış, Prens Hamza'nın ailesi ile sarayında bulunduğunu ve son günlerde yaşanan "fitnenin son bulduğunu" ifade etmişti.

Ürdün resmi televizyonu 12 Nisan'da Prens Hamza meselesinin Kraliyet ailesi geleneği çerçevesinde çözüme kavuşturulacağını, eski Veliaht Prens'in hukuki işlemlerden muaf tutularak yargı önüne çıkmayacağını duyurmuştu.