Gündem
06 Şub 2012 13:44 Son Güncelleme: 23 Kas 2018 13:18

ÜNLÜ YAZARA HAPİS ŞOKU! HANGİ YAZARIN BAŞI MEZARLARLA DERDE GİRDİ?

Köyüne yaptırdığı kaya mezarları yüzünden sorun yaşayan ünlü yazar, mahkeme tarafından hapis cezasına çarptırıldı!

İzmir’in Selçuk İlçesi’ne bağlı Şirince Köyü’ne, Dalyan’daki kaya mezarların benzerini yaptıran turizmci ve yazar Sevan Nişanyan, 5 ay hapis cezasına çarptırıldı. Mahkeme kararına göre Nişanyan’ın aldığı ceza ertelenmeyecek, paraya çevrilmeyecek. Temyize gideceklerini söyleyen Sevan Nişanyan, kendisine bir dava daha açılması halinde, ikinci kaya mezarını inşa edeceğini söyledi.

Türkiye’nin en tanınmış turistik köylerinden olan Şirince’de yaptırdığı binalar yüzünden gündeme gelen, son olarak da köy yakınlarına yaptırdığı kaya mezarı ve kule nedeniyle devletin birimleriyle girdiği tartışma ile anılan yazar Sevan Nişanyan, bir kez daha hapis cezası ile karşı karşıya kaldı. Yasalara aykırı olarak yaptırdığı binalar yüzünden 2001 yılında 10 ay hapis yatan Nişanyan, bu kez de köy yakınlarındaki Kayzerdağı’nda inşasına başladığı, Muğla’nın Dalyan Beldesi’ndeki kaya mezarlarının taklidine, İzmir İl Özel İdaresi tarafından vurulan mührü bozup inşaata devam ettiği suçlamasıyla 5 ay hapis cezasına çarptırıldı.
OLAYIN GELİŞİMİ

Şirince’de restore ettirdiği evlerde otelcilik yapan Nişanyan, Muğla’nın Dalyan Beldesi’nde bulunan ünlü kaya mezarlarının bir benzerini 3 işçi tutarak köyün yakınlarında bulunan Kayzerdağı’nda inşa ettirmeye başladı. Nişanyan’ın ’kaya mezarı’nı ilk olarak 29 Haziran 2009 tarihinde İzmir İl Özel İdaresi görevlileri imara uygun olmadığı gerekçesiyle mühürledi. İnşaata devam edilmesi üzerine 27 Temmuz 2009 günü yapı bir kez daha mühürlendi. Şikayet üzerine Nişanyan hakkında ’mühür bozma’ suçundan dava açıldı.

Bu arada alanın orman sınırları içerisinde olması nedeniyle Selçuk Orman İşletme Şefliği de ayrıca savcılığa suç duyurusunda bulundu.

SUÇ İŞLEMEYE EĞİLİMLİ

İzmir İl Özel İdaresi tarafından yapılan işlemle ilgili mührün bozularak inşaatın devam etmesiyle ilgili olarak Selçuk Asliye Ceza Mahkemesi’nde süren dava, geçtiğimiz günlerde sonuçlandı. Mahkeme, Nişanyan’ı ’mühür bozarak inşaatı sürdürmek’ suçundan 5 ay hapis cezasına çarptırdı. Karar metninde ayrıca Nişanyan’ın halen aynı mahkemede ’SİT alanına fiziki ve inşai müdahalede bulunmak’ suçundan Yargıtay aşamasında olan 7 davası bulunduğu belirtilerek, "Yargılama aşamasında duyduğu pişmanlığın dosyamıza yansımamasına, suç işleme hususundaki eğilimine göre ileride bir daha suç işlemeyeceği hususunda mahkememize olumlu nitelikte bir kanaat gelmediğinden, hükmün açıklanmasının geri bırakılması, erteleme ve paraya çevirmeye ilişkin hükümler, sanık lehine kullanılmamıştır" denildi.

Mahkeme, Nişanyan ile birlikte yargılanan üç inşaat işçisinin ise ’onun sözüyle hareket ettikleri’ gerekçesiyle beraatlerine karar verdi.

HİÇBİR HAKKINI KULLANAMAYACAK

Karar uyarınca ceza paraya çevrilemeyecek, ertelenmeyecek ve Nişanyan hükümlülük süresi bitimine kadar, suçu kasten işlediği için velayet, süreli ya da geçici kamu görevlerinden, seçme ve seçilme ehliyetinden, tüzel kişilik yöneticiliklerinden, kamu kurumlarının iznine tabi mesleği icra etme haklarından yoksun kalacak.

BİR MEZAR DAHA YAPACAK

Selçuk Asliye Ceza Mahkemesi’nin verdiği karar için temyize gideceklerini söyleyen Sevan Nişanyan, kendisine bir dava daha açılması halinde ikinci kaya mezarını inşa edeceğini söyledi. Nişanyan, "Daha önce de ormana zarar verdiğim için 5 ay hapis cezası almıştım. Umrumda bile değil. Davalar devam ediyor, sayısını bile unuttum. Mahkemelerden gelen celpleri okumadan çöpe atıyorum. Yanlış hatırlamıyorsam 7 tane mahkumiyetim var. Arkadaşlar eğlensinler. Kaya mezarının iskelelerini önümüzdeki hafta indireceğim. Eğer Anıtlar Kurulu bana bir dava daha açarsa kurul üyeleri için ikinci kaya mezarını yapacağım" dedi.