Gündem
19 Oca 2019 10:08 Son Güncelleme: 19 Oca 2019 11:36

Ünlü tiyatrocudan çarpıcı siyasi mizah yorumu!

İnce İnce Yasemince’ serisiyle uzun süre ekranlarda yer alan Yasemin Yalçın ile İlyas İlbey, “siyasi mizah”la ilgili sorulara yanıt verdi.

İnce İnce Yasemince’ serisiyle uzun süre ekranlarda yer alan Yasemin Yalçın ve İlyas İlbey, Posta‘dan Alev Gürsoy Cimin’e konuştu.

“Önceden siyasetçilerin bile komedisi yapılırdı” hatırlatması üzerine Yasemin Yalçın, “Artık o da zorlaştı. Keşke yine yapılabilse. O mizah bile toplumu rahatlatan, yüz güldüren, güldürürken düşündüren ama şimdiki gibi rencide etmeyen bir mizahtı” ifadesini kullandı.

Yalçın, Cimin’in “Peki, bugün fırsat verilse yine aynı şeyleri yapabilir misiniz?” sorusuna “Sanırım artık zor. Rencide etmeden hiciv yapılabilir. Ama ‘Yaptırırlar mı?’ sorusunun yanıtı önemli.” diye yanıt verdi.

“Mesela hangi siyasiyi taklit etmek, oynamak isterdiniz?” sorusuna ise Yalçın’ın yanıtı, “Hepsini. Bu dönemde eleştirilecek kim var; hükümet ve muhalefet… Yapabilseydik çok güzel olurdu” oldu.

'MİZAH, SADECE EN TEPEDEKİNE DEĞİL, EN ALTTAKİNE DE MUHALİF OLMALIDIR'

İlyas İlbey, Cimin’in “Son dönemde sanat camiasında da bir siyasileşme, kutuplaşma söz konusu” sözü üzerine şunları söyledi:

“Mizah her zaman muhaliftir. Muhalif olmak zorundadır. Ama sadece en tepedekine değil en alttakine de muhalif olmalıdır. Sanat dünyası aslında topluma ayna olma görevini unuttu. Sanatın bu kadar kutuplaşması kimseye hayır getirmez. En kötüsü de sanatın sloganlaştırılması. A ve B diye ayrıldık. Ne kötü!”