Gündem
01 Kas 2015 09:05 Son Güncelleme: 23 Kas 2018 18:08

Ünlü tiyatro eleştirmeni kalbine yenik düştü!

Evrensel gazetesi yazarı Üstün Akmen, dün akşam saatlerinde yaşamını yitirdi...

Tiyatro eleştirmeni Üstün Akmen 72 yaşından hayatını kaybetti.

Akmen, dün akşam saatlerinde geçirdiği kalp krizi sonrası hayatını kaybetti.

Akmen, Tiyatro Dergisi Eski Yayın Kurulu üyesi ve yazarı, Uluslararası Tiyatro Eleştirmenleri Birliği Türkiye Merkezi Genel Başkanı ve Evrensel gazetesi yazarıydı.

Eski Kültür Bakanı Ömer Çelik, Akmen hakkında 1’i ceza, 2’si tazminat talebiyle 3 hakaret davası açmıştı.

Üstün Akmen kimdir?

Üstün Akmen, 1943 yılında İstanbul’da doğdu.

Şişli 19 Mayıs İlkokulu’nu, İtalyan Lisesi ve Ticaret Okulu’nu, İstanbul İktisat Fakültesi’ni bitirdi.

Uzun yıllar çeşitli şirketlerde yönetici olarak çalıştı.

1995 yılında Cumhuriyet gazetesi bünyesinde kurulan Medya Tanıtım, Dağıtım, Geliştirme AŞ’nin paydaşı, yönetim kurulu başkanı ve genel müdürü oldu. Yanı sıra Cumhuriyet Gazetesi Yönetim Kurulu üyeliğini de yaptı.

1997 yılında Cumhuriyet Gazetesi Genel Müdürlüğü, Cumhuriyet Kitap Kulübü Başkanlığı ve Cumhuriyet Kitapları’nın genel yayın yönetmenliğini üstlendi. 2001 yılında Cumhuriyet gazetesinden ayrıldı.

Bir yılı aşkın bir süre İstanbul Şehir Tiyatroları’nda medya ve izleyici koordinatörü, genel yayınlar yönetmeni olarak çalışma yaşamını sürdürdü. Bir süre de Can Yayınları’nın genel müdürlüğünü yaptı.

1963 yılından bu yana Evrim, Dönem, Yeni Ufuklar, Yeni İnsan, Yeni Dergi, A gibi dergilerde öykü, poeme-prose ve denemeleri yayımlandı. 1970’li ve 1980’li yıllarda ekonomi dergilerine, Milliyet ve Güneş gazetelerine yazıları yazdı.

Yaşar Kemal, Şükran Kurdakul ve Alpay Kabacalı’dan sonra 2001–2005 yılları arasında dört buçuk yılı aşkın bir süre Uluslararası PEN Türkiye Merkezi’nin genel başkanlığını üstlendi.

Son olarak Evrensel gazetesinde köşe yazıları yazıyordu.

Eserleri:

Çarşafın Gizlediği Dişilik, Suçsuz Laleler, Bir Günlük Dost, Kör Bakkalın Gözleri, … Veee Perdeee…, Yârim Nereyi, Mesken Tuttun, Üçüncü Zil, Provasız Yaşam.