Gündem
19 Mar 2018 14:56 Son Güncelleme: 24 Kas 2018 02:05

Ünlü spor yorumcusuna 'hileli iflas' davası! Kaç yıl hapsi istendi?

Ünlü spor yorumcusu Adnan Aybaba hakkında hileli iflâs suçlamasıyla dava açıldı.

Spor yorumcusu Adnan Aybaba, hakkında hileli iflâs suçlaması ile dava açıldı. Bakırköy Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davada Aybaba, iflas erteleme sürecindeki şirketinin hesabından 49 milyon 427 bin 116 lirayı kendi kişisel hesabına aktarmakla suçlanıyor. 3 yıldan 8 yıla hapis istemi ile yargılanan Aybaba ise, yaptığı savunmada suçlamaları kabul etmedi, “O para benim kendi paramdı” dedi.

49 milyon 427 bin lira
Hürriyet'ten Dinçer Gökçe'nin haberine göre, Adnan Aybaba’nın adına kayıtlı görünen Rode Petrol Kimya Depolama ve Lojistik San. Tic. şirketi mali sıkıntıya girince 3 yıl önce iflas erteleme istedi. Mahkeme, şirkete yönelik tedbir kararı verdi kayyum atadı. Tedbir kararı ile birlikte şirket hacizlere karşı da korumaya alınmış oldu. İflas davası devam ederken Aybaba, şirket kasasındaki 1 milyon 738 bin 507 lira ve bankadaki hesapta bulunan 47 milyon 688 bin 608 lirayı kendi kişisel hesabına aktardı. Mahkeme bu durumu tespit edince, şirket hakkında 12 Kasım 2015’te iflas kararı verdi.

Hileli iflâs suçlaması
Mahkeme iflas kararı ile birlikte Aybaba hakkında savcılığa suç duyurusunda bulunma kararı verdi. Mahkeme kararında, Aybaba hakkında ‘hileli iflas’ maddesinden suç duyurusunda bulunulması kararlaştırıldı. Mahkemenin ihbarı sonrası savcılık soruşturma başlattı. Yürütülen soruşturma kapsamında ifadesi alınan Aybaba, hakkındaki suçlamaları kabul etmedi. Aybaba, söz konusu paranın transferini engelleyen bir tedbir kararının olmadığını aktardı.

Aybaba: "Kendi paramdı"
Savcılık yürüttüğü soruşturma sonrası Aybaba hakkında 3 yıldan 8 yıla hapis istemi ile dava açtı. Bakırköy 17. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen davanın son celsesi geçen ay yapıldı. Anılan duruşmada savunma yapan Aybaba, transfer ettiği paranın kendi parası olduğunu söyledi. Aybaba, anılan parayı EPDK’ya teminat vermek için hesabına transfer ettiği öne sürdü. Mahkeme, bir sonraki celse için Mayıs ayına gün verdi.