Gündem
21 Şub 2017 15:02 Son Güncelleme: 23 Kas 2018 22:30

Ünlü spikere dayak davasında flaş gelişme!

Bülent Eken'in, eşi Kübra Eken'i "Kasten yaralama" suçundan yargılanmasına devam edildi.

Ünlü spiker Kübra Eken'i darp ederek beyin kanaması geçirmesine sebep olduğu gerekçesiyle "Kasten yaralama" suçundan 9 yıla kadar hapis cezası istenen eşi Bülent Eken'in yargılanmasına devam edildi. Adli Tıp Genel Kurulu, Eken'de meydana gelen beyin kanamasının anesteziye mi yoksa iddia edildiği şekilde darpa bağlı mı meydana geldiği sorusuna, "tıbben ayrım yapılamaz" cevabı verdi.

Anadolu 7. Asliye Ceza Mahkemesi'nde görülen davanın 9. celsesine tutuksuz sanık Bülent Eken, mağdur Kübra Eken'in babası Lüfti ve ağabeyi Önder Yelkenci ile tarafların avukatları katıldı. Mahkeme hakimi, mağdura anestezi ile yapılan sezaryen ameliyatının veya iddia edildiği gibi darp olayının beyin kanamasının meydana gelmesine neden olup olmayacağı sorusuyla Adli Tıp Genel Kurulu'na gönderilen dosyanın döndüğünü ifade etti. Kübra Eken'in avukatlarından Hasan Adil Atabay, sanık Neptün Eken'in kasten yaralama suçundan cezalandırılmasını talep ederek yaralanmanın niteliğine ilişkin ek rapor alınmasını talep etti.

Yeni rapor istendi

Mahkeme, davaya ilişkin Adli Tıp raporlarının Anadolu Adli Tıp Şube Müdürlüğü'ne gönderilerek mağdurda oluşan beyin kanamasının spinal anesteziye bağlı olarak oluştuğu kabul edildiği takdirde iddia edilen darp eylemi sonucu mağdurdaki yaralanmanın "Kasten yaralama" suçunun hangi fıkraları kapsamında kaldığı konusunda rapor düzenlenmesine karar verdi. Duruşma ertelendi.

'Tıbben ayrım yapılamaz'

39 uzman doktorun imzasıyla hazırlanan Adli Tıp Genel Kurulu raporunda Kübra Eken'in 23 Haziran 2013 tarihinde bilinci kapalı bir şekilde hastaneye gittiği belirtilerek, "Kişinin başının sağ tarafına 4 kez yumrukla vurularak darbedildiği iddiasının bulunduğu ve olay tarihli tıbbi belgede sol kulak üzerinde ekimoz tarif edildiği de göz önüne alındığında, mağdurun 23 Haziran 2013 tarihinde bilinci kapalı bir şekilde hastaneye gitmesine neden olan bu tablonun spinal anetsiteziye bağlı olarak oluşan BOS kaçağı kaynaklı kanama alanında kendiliğinden başlayan yeni bir kanama olabileceği gibi, maruz kaldığı bildirilen travmanın etkisiyle mevcut kanama alanında yeni bir kanamanın da başlamış olabileceği, bunlar arasında tıbben ayrım yapılamayacağı oy birliği ile mütalaa olunur" denildi.