Gündem
16 Eki 2013 15:39 Son Güncelleme: 23 Kas 2018 15:42

ÜNLÜ OYUNCUNUN ATTIĞI TWEET BAKANLIĞI HAREKETE GEÇİRDİ!

Berna Laçin'in attığı tweet sayesinde özürlü bir çocuğun rehabilitasyon merkezine kaydı yapıldı.

Oyuncu Berna Laçin’in tanıdığı bir ailenin özürlü çocuğunun okula alınmayışına ilişkin attığı tweet, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin’den yanıt buldu. Geri dönüşü olmayan şekilde özrü bulunan 5 yaşındaki çocuk için evde bakım aylığı bağlanırken, Metin Sabancı Spastik Çocuklar ve Gençler Eğitim ve Öğretim Rehabilitasyon Merkezi’ne kaydı yapıldı.

Berna Laçin, ağır engeli bulunan kız çocuğunun özürlüler okuluna alınmaması, bakım aylığı bağlanmaması gibi yaşadıkları zorlukları sosyal paylaşım sitesi Twitter’da paylaştı.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin de Twitter hesabı üzerinden "Bilginiz vardır. Arkadaşlarımız 5 yaşındaki engelli çocuğumuzla ilgili incelemeyi yaptılar. Konuyu değerlendirdik" şeklinde tweet atarak, çocukla ilgilenildiğini belirtti.

Bakan Şahin’e Twitter’da teşekkür eden Berna Laçin AA muhabirine yaptığı açıklamada, bakıma ihtiyacı olan, yürüyemeyen, kendi başına tuvaletini yapamayan, doğuştan her türlü geriliği bulunan kızları için aylık bağlanması, okula alınması gibi her yolu deneyen ailenin gittikleri, çaldıkları her kapıdan olumsuz yanıt almaları üzerine kendisinden yardım istediklerini söyledi.

Özürlülerle ilgili özel okulların şartlarının aile tarafından karşılanamadığını, ailenin düzenli bir geliri olmadığını belirten Laçin, çocuk için maaş bağlatmak isteyen aileye özürlü raporunun süresinin dolduğunun söylendiğini kaydetti. Laçin,  "Kalıcı bir özürde raporun süresi mi olur? Kişinin bacağı yoksa, bir daha bacak mı çıkacak" dedi.

Bakan Fatma Şahin’in engellilerin okula alınması gerektiği yönündeki açıklamalarını takip ettiğini belirten Laçin, "Fakat okula gidince almıyorlar. Ne yazık ki bu işi yürüten insanlar kolaylık sağlamıyor. Bunu bakanlıkla da konuştum. Bununla mücadele ettiklerini söylediler. ’Bu koyduğumuz kanunların yürütülebilmesi için mücadele veriyoruz’ dediler. Bu insanların iyi niyetine ve bir şey yapmak istemesine bağlı. Çünkü kuralı koyuyorsunuz, o da yetmiyor" diye konuştu.

"Şikayetiniz iyi oldu"

Bakan Fatma Şahin ile önceden tanışıklığı bulunduğunu dile getiren Laçin, şöyle devam etti:

"Çocuklarla ilgili iyi bir şey olduğunda Fatma hanım bana tweet atıyor, falan. İlgilendiğim ve insanlara duyurduğum için aramızda böyle birşey gelişti. Daha önceden de devlete okul yaptırmak için kampanyada birlikte çalışmıştık. Ben de bunlara güvenerek, ’engelli çocuk var, bir türlü okul için yer bulamıyorum’ diye tweet attım. Aynı gün Bakan Fatma Şahin beni telefonla aradı. Kendisi durumu anlamak istediğini söyledi. Okul, ’yürümüyor, tuvalet ihtiyacını kendisi karşılayamıyor’ diyerek çocuğu almadı. ’Biz bakımı sağlayamayız’ dedi. Bakanlık da ’yapmaları gereken şeyler var’ diyor. Bir bakıma ben okulu da şikayet etmiş oldum. Şahin, ’Şikayetiniz iyi oldu. Biz bununla mücadele etmeye çalışıyoruz’ dedi. Ertesi gün çocuğun aylığı bağlandı, engelliler okuluna kaydı yapıldı. Bakanlık tarafı teşekkür etti. ’Kuralların uygulanmamasına biz de üzülüyoruz. Bunları bilmemizde fayda var’ dediler. Bu durumda olan çok çocuk var. Dilerim hepsinin sorunu tez zamanda çözülür"