Gündem
07 Eki 2012 11:13 Son Güncelleme: 23 Kas 2018 14:14

ÜNLÜ OYUNCUDAN ŞOK ÇIKIŞ; "UCUBE DİYENLERE KARŞI ALTIN PORTAKAL"

Sunuculuğunu İclal Aydın ve İlker Aksum'un yaptığı Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali başladı.

Sunuculuğunu İclal Aydın ve İlker Aksum’un yaptığı Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali başladı. Geceye oyuncu Cihat Tamer’in ’Ucube diyen sayın büyüklere karşı Altın Portakal’ sözleri geceye damgasını vurdu

CİHAT TAMER: UCUBE DİYEN SAYIN BÜYÜKLERE KARŞI ALTIN PORTAKAL
Sunuculuğunu İclal Aydın ve İlker Aksum’un yaptığı Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali açılış ve onur ödülleri gecesinde ilk ödül 15 yıl aradan sonra Altın Portakal Film Festivali’ne katılan Türk sinemasının ’Sultan’ı, Türkan Şoray’a verildi. Ödülünü vermek üzere sahneye Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Akaydın gelirken, Türkan Şoray sahneye çıktığında Cam Piramit Fuar ve Kongre Merkezi’ni dolduran izleyiciler Türk sinemasının Sultan’ı, Şoray’ı dakikalarca ayakta alkışladı.

SESİ TİTREDİ
Seyircileri selamlayan Türkan Şoray’ın konuşması sırasında heyecanlı ve duygusal olduğu dikkat çekerken "Gösterdiğiniz yakınlığa nasıl teşekkür edeceğimi bilemiyorum. Oyuncu, sanatçı olarak ne kadar güzel bir şey. Çok teşekkür ediyorum. İnanılmaz bir mutluluk. Bütün kalbimle teşekkür ediyorum" diye konuştu. Bu sırada sesi titreyen Şoray, konuşmasına şöyle devam etti, "Sevgili sinemasever Antalyalılar, hepinizi tüm kalbimle kucaklıyorum. Bugün burada bulunmanın çok farklı bir anlamı var. Çok yıllar önce daha sinemaya yeni başladığım yıllarda 1’inci Antalya Film Festivali’nde en iyi kadın oyuncu ödülü aldım. Ben de çok şaşırdım. Burada olmak benim içimde çok farklı duygular uyandırıyor. Antalya Film Festivali yıllarca Türk sinemasına destek oldu. Türk sinemasıyla özdeşleşti. Festivali destekleyen Antalyalılara, sinemacı olarak, sinemayı seven biri olarak çok teşekkür ediyorum. Sinemacı meslektaşlarım burada. Onlarla aynı ortamda olmak büyük mutluluk. Türk sineması, özgün kişisel sinemasıyla çok güzel yerlere geldi ve dünyada festivallerde artık Türk filmlerinden bahsediliyor. Türk filmleri ödüller kazanıyor. Çok büyük gurur duyuyorum."

ATATÜRK CUMHURİYETİ’NİN GERÇEK SULTANI
Ödülü vermek üzere sahnede bulunan Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Akaydın, "Türk sinemasının Sultanı" diye hitap ettiği Türkan Şoray’ı böyle heyecanlı görmenin kendisini de duygulandırdığını ve heyecanlandırdığını söyledi. "Antalya Büyükşehir Belediyesi olarak, Antalya halkı adına sevgili Sultanımızı ağırlamaktan, ödüllendirmekten gurur duyuyoruz" diyerek konuşmasına devam eden Akaydın, Türkan Şoray’ın 1’inci Antalya Film Festivali’nde aldığı ödül haricinde 4 Altın Portakal ödülü bulunduğunu söyledi. Festivalin bu yıl ’Mizah Muhalefet ve Demokrasi’ ana temasıyla gerçekleştirildiğini kaydeden Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Akaydın, "Mizahın ve muhalefetin hoşgörüyle karşılandığı, daha güzel bir demokrasiyi Türkiyemize diliyorum" dedi ve Sanatta Sosyal Sorumluluk Ödülü’nü Şoray’a "Atatürk Cumhuriyeti’nin gerçek Sultanı’na" diyerek takdim etti. Ödülü alan Türkan Şoray, "Çok teşekkür ediyorum. Bu ödülle sorumluluğum daha da arttı. İnşallah layık olurum" dedi.

CEM ÖZER DAYANAMADI
Geceye sanatçı ve gazeteci Ömür Gedik de konseriyle renk kattı. Gedik, Şener Şen ve Cem Yılmaz’ın rol aldığı ’Av Mevsimi’ filminin müziklerinden Kazım Koyuncu’nun ’Hayde’ isimli şarkısını söylerken sahneye çıkan Cem Özer, Ömür Gedik’e eşlik etti. 49’uncu Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde bu yıl 17’ncisi verilen ’Yaşam Boyu Onur Ödülleri’nin sahipleri oyuncular Salih Güney, Meral Zeren, Güler Ökten, yapımcı Necip Sarıcı, yönetmen Duygu Sağıroğlu ve Antalya Altın Portakal Film Festivali’nin Uluslararası Uzun Metraj Film Yarışması Jüri Başkanı Macar Yönetmen Istvan Szabo oldu.

KONUŞMA UZAYINCA PROTESTO ALKIŞLARI YÜKSELDİ
İlk ödülü yönetmen Sağıroğlu, Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Faruk Şahin’den aldı. Ödülü vermek üzere sahneye gelen Müsteşar Yardımcısı Şahin, "Merhum Antalya Belediye Başkanı Doktor Avni Tolunay tarafından 1964 yılında güç şartlar ve kıt imkanlarda temeli atılan Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali’nin geldiği noktada artık ülkemizi temsil ediyor. Dünyanın en önemli festivali haline gelmiş durumda" diye konuştu. Altın Portakal Film Festivali’nin gerek ulusal ve uluslararası alanda elde ettiği başarıların Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından ilgiyle izlendiğini belirten Faruk Şahin, bakanlığının Antalya Altın Portakal Film Festivali’ni desteklemeye devam edeceğini kaydetti. Türk sinema sektörünün 2000 yılının başında 10-15 film üretirken, 2012 yılında yerli film üretiminin 65-70 bandına yerleştiğini kaydeden Şahin, "Yerli film izleme oranları da artmıştır. Yerli film izleme oranında Avrupa’nın birincisi dünyanın 6’ncısı konumuna geldik. Sinema sektöründeki gelişmeler televizyon dizilerimizi de etkilemiş durumdadır. 100 dizi film 50’ye yakın ülkede gösterilmektedir" diye konuştu. Müsteşar Yardımcısı Şahin’in konuşmasının uzamasını izleyiciler alkışlarla protesto etti. Ödülü alan Yönetmen Sağıroğlu, "Ben konuşmayı sevmem. Çok güzel bir şey bu. Antalya’ya, sinemaseverlere, dostlara ve bütün meslektaşlara çok teşekkür ederim. Sağolun" dedi.

’O GÜNLER UZAK DEĞİL’
Gecede ikinci ödülü Güler Ökten, Antalya Valisi Ahmet Altıparmak’tan aldı. Vali Altıparmak, ödülü takdim etmeden önce konuşmasında sanatçılara "Sizler gerçekten insani vasıfları yüksek, olaylara ve toplumsal sorunlara duyarlı, ortak yaşama kültürünü şekillendiğiniz sanatınızla önemli yer tutmaktasınız" diye seslendi. Ödülün sahibi Güler Ekten "Ben hep emeğin değerine ve saygınlığına inandım. Mütevazi emeğin böyle ödüllendirilmesi beni çok mutlu etti. Barışın egemen olduğu, çocukların ölmediği, harcanan tüm emeklerin değerinin karşılık bulduğu günler fazla uzak değildir" dedi.

OYUNCULARLA PAYLAŞTI
Macar Yönetmen Istvan Szabo’ya ise ödülünü Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması Jüri Başkanı Hülya Avşar takdim etti. Yönetmen Szabo, bir filmi biricik yapan şeyin yaşayan insan unsuru olduğunu belirterek "Ödülü salonu dolduran erkek ve kadın oyunculara göndermek, onlarla paylaşmak istiyorum" dedi. Ödülü sunan Avşar ise herkesi saygı ve sevgiyle selamladığını söyledi.

GÜNEY SENDİKAYA ÇAĞIRDI
Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde Yaşam Boyu Onur Ödülü’nün bir diğer sahibi Meral Zeren’e ödülünü oyuncu Sümer Tilmaç sundu. Ödülünün alan Zeren, çok duygulandığını söyledi ve "Tek dileğim, savaş olmasın, evlerimiz yıkılmasın" dedi. Gecede Salih Güney’e ödülünü ise Selda Alkor verdi. Ödülü almaktan büyük onur duyduğunu belirten Güney, bu ödülün kendisine aynı zamanda ’inanılmayacak’ mesajlar verdiğini söyledi ve genç sinemacılara çağrıda bulundu. Yaşam Boyu Onur ödüllü oyuncu Güney, "Genç arkadaşların, televizyon dizilerini reklamların arasına sokan yanlış yönetime karşı, sinema oyuncuları sendikasına, derneğine üye olmalarını diliyorum" dedi. Güney’e ödülünün takdim eden Alkor ise "Bir avuç kişi kaldık. Birbirimize güzel sözler söyleme fırsatı yarattığınız için Antalya Büyükşehir Belediyesi’ne ve Antalya Kültür Sanat Vakfı’na teşekkür ediyorum" dedi. 49’uncu Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali açılış ve onur ödülleri gecesinin son Yaşam Boyu Onur Ödülü yapımcı Necip Sarıcı’nın oldu. ’Büyülü fenerin en sadık bekçisi’ sözleriyle sahneye davet edilen Sarıcı’ya ödülünü Tijen Par takdim etti. Yapımcı Sarıcı, ödülünü torunlarına, eşi, kızarlarına, Türk halkına ve cumhuriyete armağan etti.

IŞIK ŞEFİ BATIBEKİ: ’ÖRGÜTLENİN’
Altın Portakal Film Festivali’nde 2006 yılından bu yana Türk sinemasında kamera arkasında çalışanlara Sine-Sen işbirliğinde verilen ’Sinema Emek Ödülü’ Işık Şefi Erol Batıbeki’nin oldu. Batıbeki, ödülünü Deniz Türkali’den alırken, "Ben sinemaya 50 yılımı verdim. 50 yıllık emeğimin karşılığını bu ödül olarak aldım. Genç sinemacı arkadaşları örgütlenmeye çağırıyorum" dedi.

SİVAS’I UNUTMADI
Gecede ’Yıldırım Önal Anı Ödülü’ ise oyuncu Işık Yenersu’nun oldu. Yenersu ödülünün Cihat Tamer’in elinden aldı. Ödülü sunan Tamer, "Ülkemizin üzerinde kara bulutların dolaştığı, ’Ben böyle sanatın içine tükürürüm’ diyen büyüklerimize, ’Ucube’ deyip heykel yıkan sayın büyüklerimize rağmen yarım asrını devirmeye çalışan bir Antalya Altın Portakal Film Festivali yaşıyorsa, sevgili gençler sayesinde. Altın Portakal Film Festivali sanata ve kültüre baş koymuş, gönül vermiş gençlerle 2023’e hatta 2071’e kadar yaşayacak" diye konuştu. Ödülün sahibi Yenersu ise Yıldırım Önal’ın kendisi için mitolojik bir tiyatro tanrısı olduğunu söyledi. Işık Yenersu ödülünün aldıktan sonra "Festivale teşekkürüm şudur" dedi ve sahnede Pir Sultan Abdal’ı canlandıran mankenin elinde taşıdığı ve üzerinde ’Sivas’ı unutma’ yazılı bağlamayı gösterdi. 49’uncu Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali açılış ve onur ödülleri gecesi ödül alan sanatçıların hep birlikte çektirdiği fotoğrafla sona erdi.