Dünya
11 Ağu 2022 15:21 Son Güncelleme: 11 Ağu 2022 15:37

Ünlü oyuncudan gazeteye kilolu fotoğraf davası!

Iraklı oyuncu Enas Taleb, Londra merkezli The Economist gazetesinin, "Arap kadınlarının neden Arap erkeklerden daha kilolu olduğunu" ele alan makalede kendisinin fotoğrafını kullanması üzerine gazeteye dava açtı.

Iraklı oyuncu Enas Taleb, Londra merkezli The Economist dergisinin, "Arap kadınlarının neden Arap erkeklerden daha kilolu olduğunu" ele alan makalede kendisinin fotoğrafını kullanması üzerine gazeteye dava açtığını söyledi.

BBC'de yer alan habere göre, 42 yaşındaki sanatçı, fotoğrafının izinsiz kullanıldığını söyledi ve fotoşop yapıldığını iddia etti.

Temmuz ayının sonlarına doğru yayınlanan ‘Arap dünyasında neden kadınlar erkeklerden daha kilolu’ başlıklı yazıda, Taleb’in dokuz ay önce Irak’da Uluslararası Babil Festivali’nde çekilmiş bir fotoğrafı kullanıldı.

Kadınların yoksulluk ve toplumsal baskı nedeniyle evlerde tutulması gerekçe gösterilerek neden daha kilolu oldukları açıklanan makaledeki diğer bir gerekçelendirme ise vücut kıvrımlarının bazı erkeklerce daha çekici bulunmasından kaynaklı olabileceği oldu.

Taleb, yazıda Arap kadınlarının geneline ve özelde Irak kadınlarına hakaret edildiğini vurgulayarak, Economist gazetesine neden Avrupa ya da ABD değil de Arap dünyasındaki kilolu kadınlarla ilgilendiklerini sordu.

Sosyal medya üzerinden zorbalıklara maruz kaldığını söyleyen oyuncu, görünüşünden memnun olduğunu ve sağlıklı olduğunu söyledi.

Bununla birlikte gazete, sosyal medya üzerinden ırkçı ve cinsiyetçi eleştirilerine maruz kaldı.