Polemik & Kulis
01 Haz 2018 10:22 Son Güncelleme: 24 Kas 2018 02:41

Ünlü köşe yazarı ile emekli komutanın Hidiv Kasrı kavgası çirkin bitti: Parmağımı nerede isterdiniz?

Emekli Koramiral Atilla Kıyat ile Cumhuriyet Gazetesi Yazarı Mine Kırıkkanat arasında sosyal medyada tartışma çıktı.

Emekli Koramiral Atilla Kıyat ile Cumhuriyet Gazetesi Yazarı Mine Kırıkkanat arasında sosyal medyada tartışma çıktı.

Tartışma, Atilla Kıyat’ın, “Muharrem İnce’ye soru soran gazetecilerde, ya Cumhurbaşkanı olursa korkusunun başladığı açıkça görülüyor. Bu iyiye işaret...” tweetinin ardından başladı. Mine Kırıkkanat bu tweeti alıntılayarak, “Sayın Atilla Kıyat; İshak Alaton’un prensi olduğunuz günlerde Erdoğan’ı parlatmak için harcadığınız çabaya, başa geçirmek için verdiğiniz desteğe pişman olduğunuzu hiç açıkladınız mı? Mangalda kül bırakmıyorsunuz, ama yaşadığımız cehenneme odun taşıyanlardan biri de sizdiniz!” diye yazdı.

Bu tartışmaya ünlü modacı Barbaros Şansal da katılınca tartışma alevlendi. Şansal, Atilla Kıyat’a, 27 Nisan e-muhtırasını hatırlatarak, “Ogün Semra Sezer hanımefendi ile Ankara’da eğitime destek amaçlı genç çocuklarımıza kaynak sağlamak için çalışıyordum. Ertesi günü desteklediğiniz Erdoğan Kızılay’ın kırmızı podyumuna çıkmıştı, bir asker olarak kan ve siyasetin ticarete döndürülmesi hakkınızdaki fikrim son sorumdu” dedi. Kıyat da bu tweete, “Ben israrcıyım, Erdoğan’ı desteklediğim, tek linki bana göndermenizde israrcıyım” diyerek karşılık verdi. Bunun üzerine Şansal da “Kusura bakmayın ama profil fotonuz öyle bir algı yaratıyor, parmak yanakta falan” ifadeleriyle karşılık verince Atilla Kıyat, “Parmağımı nerede isterdiniz” diye yazınca Mine Kırıkkanat’tan çok sert bir çıkış geldi.

Kırıkkanat bu cevap üzerine, “Hazin bir aslına dönüş. Eski bir NATO generali, Hidiv Kasrı’nda Türkiye’ye yön veren iş dünyası temsilcisi, TESEV’in kurmayı, Büyük Klüp başkanlık terbiyesini sergiliyor. Bravo!” diye yazdı. Atilla Kıyat da Kırıkkanat’a “Kuyruk acınızı bulacağım” karşılığını verdi.

Bu tweet üzerine de Kırıkkanat, “Paşa, herkesi kendisi gibi kuyruklu sanıyor. Benim yok. Dürüstlerin kuyruğu olmaz. Ama kuyruğunu gizlemeye çalışanları gördüğüm zaman, üstüne basarım!” sözleriyle karşılık verdi.

Ayrıca Kırıkkanat, Atilla Kıyat’ın bir takipçisinin, “Eski bir 'solcu' amiral olarak Hidiv Kasrı'nda kiminle yemek yemiştiniz 'paşam'?” sorusuna verdiği, “Sadece Hidiv Kasrında değil, Fenerbahçe’de Şark apartımanında da, kendi talebi üzerine, Erdoğan’la yemek yedim kahvaltı yaptım. Ve bütün eleştirilerimi yüzüne karşı söyledim. Örneğin dış politikayı yüzlerine gözlerine bulaştıracaklarını...” yanıtını da alıntılayarak, “Neler öğreniyoruz neler...” diye yazması dikkat çekti.
 
Tüm bu tartışmaların ardından da Atilla Kıyat, “Sn. Mine Kırıkkanat, aldığınız bir talimatla, bugün hakkımda bir linç operasyonu başlattınız. Masrafı bana ait olmak üzere, arzu ettiğiniz platformda, destekçilerinizi  de arkanıza alarak, basına açık, tartışmaya davet ediyorum. Cesaretiniz varsa kaçmayın” ifadelerini paylaştı.

İşte o tartışmaya dair karşılıklı paylaşımlar: