Ünlü jinekolog Fecri Sevilen'in taciz davasında müstehcen görüntü gelişmesi

Prof. Dr. Fecri Sevilen'in muayenehanesine gelen iki kadın hastasına nitelikli cinsel saldırıda bulunmaktan 23 yıl 4 ay hapis cezasını onamıştı. Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı karara itiraz etti.

Ünlü jinekolog Fecri Sevilen'in taciz davasında müstehcen görüntü gelişmesi - Sayfa 1

Sabah'tan Mustafa Sait Özkan'ın haberine göre, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, İstanbul Nişantaşı'ndaki muayenehanesine gelen iki kadın hastasına 'nitelikli cinsel saldırıda' bulunduğu gerekçesiyle 23 yıl 4 ay hapis cezası alan 72 yaşındaki ünlü jinekolog Prof. Dr. Fecri Sevilen hakkında Yargıtay 14. Ceza Dairesi tarafından verilen onama kararına itiraz etti. İtirazı değerlendiren Yargıtay Ceza Genel Kurulu yaptığı inceleme sonucunda, Sevilen hakkında beraat yerine mahkumiyetine karar verilmesinin isabetli olmadığı yönünde karar vererek oy çokluğuyla itirazı kabul etti.

17
Ünlü jinekolog Fecri Sevilen'in taciz davasında müstehcen görüntü gelişmesi - Sayfa 2

Kurul, İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 20 Ceza Dairesi'nin verdiği onama kararının da bozularak esastan reddedilmesine ve dosyayı ilk derece mahkemesi olarak yargılamayı yapan İstanbul 4. Ağır Ceza Mahkemesi'ne gönderdi.

27
Ünlü jinekolog Fecri Sevilen'in taciz davasında müstehcen görüntü gelişmesi - Sayfa 3

Dairenin dosya üzerinde yaptığı incelemeye göre; Sevilen hakkında daha önceki yıllarda da Türk Tabipler Birliği'ne cinsel saldırıda bulunduğuyla ilgili iddialarda bulunulduğu hatırlatıldı. Bu iddiaların bir kısmının tıbbi etik kurallara aykırı bulunmamakla birlikte cinsel saldırıya yönelik somut delil olmadığı gerekçesiyle adli mercilere intikal ettirilmediği vurgulandı.

37
Ünlü jinekolog Fecri Sevilen'in taciz davasında müstehcen görüntü gelişmesi - Sayfa 4

CİNSEL SALDIRIYI AYIRT EDEBİLECEK DURUMDALAR

Kararda, iki kadının daha önce evlenip boşandıkları, cinsel saldırı oluşturabilecek davranışları ayırt edebilecek yeteneklerinde bir eksiklik bulunmadığı, genel olarak yaşları, eğitim düzeyleri itibarıyla tıbbi muayene sırasında hile ile aldatıldıkları yönündeki beyanlarının genel hayat deneyimlerine aykırı olduğu ifade edildi.

47