İki Lafın Beli
19 Eki 2017 11:14 Son Güncelleme: 23 Kas 2018 23:12

Ünlü gazeteci aşık oldu, acı çekti ve aşkını da acısını da kitaba döktü!

Ekonomi gazetecisi ve yazar Demet Cengiz, ekonomide iddialı ve başarılı bir gazeteci ama bu kez tüm tabuları yıktı ve kendi hayatının yaşanmış acısını cesurca kitaba döktü.

Kim demiş  ‘Aşk kâğıda yazılmıyor’  aşk her yerde… Hem de hayatımızın en derin, en kutsal, en özel yerinde… Ferhat ile Şirin…Leyla ile Mecnun… Kerem ile Aslı… Kalmadı mı sanıyorsunuz o aşklardan…? Kalmış… Hem de en büyüğünden. Dağlar delinmese de…Çöllere düşülmese de metropolde yaşansa da o hala var. Yani AŞK!

Normal şartlarda çok kitap yazılır ve o kitaplarla ilgili MEDYARADAR’a ve bana onlarca röportaj talebi gelir… Ama hep mesafeli dururum…Sevmem…Kitap reklamı yapmak doğru gelmez, zaten iyi kitapsa okuru ile buluşur diye düşünürüm ama bu kitap  öyle değil…Hem yazarı hem de konusu büyüleyiciydi…Hele kaleme alınma öyküsü… Çarpıldım dersem yeridir… Bu kitap bir öykü değil, gerçeğin taa kendisi…Bir kadının en yoğun duygularla yaşadığı ve hatta cesaret ederek kaleme aldığı bir kitap…
 
Cesur ve çarpıcı kitabın yazarı Ekonomi gazetecisi ve yazar Demet Cengiz…
Olağanüstü bir kadın…Dobra… Başarılı…Ama sanırım işte başarılı olan kadın aşkta olamıyor…
 
O, en tanınmış  ve şu benim hiç anlamadığım ekonomiyi en iyi bilen ve analiz eden gazetecilerden . 13 yıl Hürriyet’te çalıştı. Zeki olduğu kadar güzel. Güzel olduğu kadar da bilge…Ben onu ekonomi ile tanıyordum ama  bu kez büyük bir aşk ile…Şaşırdım mı doğrusu çoook!
 
Demet Cengiz, şahane bir aşk kitabı yazdı. Kitap gerçek kesitlerle dolu çünkü kendisi var. Böyle bir kitabı yazmaya doğrusu ben dahil bir çok kadın cesaret edemezdi..Hele bir gazeteci hiç…
 
Demet kitapta kendi hayatından iki buçuk yıllık yaşanmış bir kesiti anlatıyor. Hem de hiç atlamadan, kıvırmadan….Dürüstçe…En zor zamanında o en zor zamanları o kitaba döküyor…
 
Kitap sahiden aşkı daha doğru anlamak ve İyileşmek için yazmış. Ona âşık olan bir Fransız adam var. Bir iş seyahatinde tanışıyorlar. Demet, o sıralarda evli ama evliliği iyi gitmiyor, Fransızın kendine âşık olduğunu da anlamıyor. İki yıl uzaktan seviyor adam Demet’i. Ne zaman boşanıyor Demet, adam soluğu İstanbul’da alıyor. İki yıl birlikte yaşıyorlar, sonra büyük aşk bitiyor. Aşk acısından kurtulmanın yollarını da anlatıyor Demet. “Bir düşün daha önce kimleri kimleri unuttun. Herkes unutulur, telaşa lüzum yok. Biri için acı çekmek, ondan yana olmak demektir. Kendinden yana ol!” diyor. Ve devamı da var ama bunu benden değil lütfen Demet’ten dinleyin ve AŞK’ın büyüklüğünü iliklerinize kadar hissedin…
Ben aradan çekiliyor sizi Demet ile baş başa bırakıyorum. Güneşli güzel günler diliyorum…
 
RÖPORTAJ: ALEV GÜRSOY CİMİN
Twitter:gazetecialev
Mail:
alevgursoy2008@gmail.com
 
“KİTABI AŞK DEĞİL, AYRILIK YAZDIRDI”
 
‘Aşka hudut çekilmiyor’ Demet, ‘Aşk kağıda yazılmıyor’ Demet… Öyle diyordu MİHRİBAN türküsünde aşkı anlatırken ozan… Büyük yürekle yazmış o cümleleri… Her şeyi yazmak kolaydır da aşkı yazmak hiç de öyle değil… Çünkü aşkın tanımı ve tarifi zordur ve herkese göre de değişir? Sevgili Demet; bu kitaba imza atacak kadar çok mu âşık oldun. Bunu merak ettim, önce buradan başlayalım mı?
 
O türküde de söylendiği gibi: "her nesnenin bir bitimi var ama aşka hudut çizilmiyor." Doğada her şeyin yok olma süresi vardır ama aşkın öyle mi? Sahi bizim duygularımız nereye gider? Bir ilişki, iki insan arasındaki her şey bittiğinde o duygular nereye gidiyor? Ben kozmik bir arşiv olduğunu, her türlü duygu ve düşüncenin orada depolandığını düşünüyorum. Aşık olmaya gelince evet oldum. Çok güzel aşık oldum. Şahane oldu. Ama bana kitabı aşk değil ayrılık yazdırdı. 
 


“EGO VARSA AŞK YEŞERMEZ”

Herkesin aşka bakışı farklı, sen böyle özel bir kitap kaleme alınca senin dünyanda aşk nasıl bir şey merak ettim açıkçası?
 
Aşk bir misafir. Onu iyi ağırlamak gerekiyor. Bize istediğimizi vermese de hediyesi çoktur. Bu çağın sorunu bencillik. Aşk sencildir. Belki de bu yüzden âşık olamıyoruz. Aşk, aşık olduğun kişiden yanadır. Egoyu yok eder. Ego varsa aşk yeşermez. Aşk gönlünüzü en çok genişleten duygudur. Kaynağı sonsuzdur. Ama iyi ağırlamanız gerekir onu. Aşkın boyun eğmediğine inanırdım. Ama öğrenmek bitmiyor bu hayatta. Aşktan daha güçlü duygular olabiliyormuş. Korku gibi, bağımlılık gibi negatif duygular aşka teslim olmaya engel olabiliyor. Oysa aşkın en büyük öğretisi teslimiyettir. Teslim olmayınca armağanlarından maruz kalırız. Ben sevince rengarenk ve çok seviyorum. Az sevmeyi bilmiyorum. Bir köpeği sevdiğimde de kalbimde sevgi patlamaları oluyor. Gel bende aşkı sen düşün o zaman. :)) Temiz severim ben. Güzel severim. Gidişimde güzel ve temiz olur ama!
 
Aslında çok cesur bir kitap, insan kendi özelini belki sadece kendi içinde yaşar, hatta kendine bile bazen itiraf edemez ya da en yakın arkadaşına dökebilir ama sen bir kitaba döktün… Zor bir seçim gibi!!!
 
Gerçekten çok zor bir seçimdi. Bir: Benim daha önce yaptığım hiç bir şeye benzemiyor. İki: Biz insanlar bazı duygulardan utanırız. Acı çekmekten, eski sevgilini unutamamış olmaktan, onun Facebook'unu didikliyor olmaktan utanırız. 

“İNKÂRDAN İTİRAFA…”
 
Kitabın öyküsü ile yola çıkalım mı? Çünkü gerçekten ilginç hatta bildiğim kadarıyla önce ‘Rumuz’ kullanarak bile yazmayı düşünmüşsün. Ah Bu Ertuğrul Özkök ah! Alem adam vallahi!!! 
 
Alev, biliyor musun, insanlar ikiye ayrılır. Bir: Duşta işeyenler. İki: Bunu inkar edenler. Ben çıkıp acımı, takıntılarımı, bunalımımı açıkça yazınca işte bu ikinci gruba giren İnsanlar da inkardan itirafa geçti. Ki ben bırak kitap yazıp herkese anlatmayı eğer üzülmüşsem ortalarda bile dolanmam, toz olurum. Kimse göremez beni. Ama oturup yazdım ve okuyanlar da bana yazdı ya çok rahatladık hep beraber. :)))
 
“KONUYA CESARET OLARAK BAKMADIM HİÇ AMA AŞK İÇİN CESUR OLMAK LAZIMMIŞ”
 
Cesur bir kadınsın bence…O dönemki evliliğin, neler olduğu ve o Fransız.. Çook ilgimi çekti…
 
Aslında öykünün iki yılında benim hiçbir şeyden haberim yok. İnsan bazen başkahramanı olduğu bir öyküyü hiç fark etmeyebiliyormuş. Düşün bir iş seyahatine gidiyorsun ve Japonya'da bir Fransız'la tanışıyorsun. Aşkı bulamazsınız diyorum ya nedeni bu işte. Aşk gelip seni bulur. Şartların uygun olmasa da, dünyanın bir ucunda da olsan gelip seni bulur. Konuya cesaret olarak bakmadım hiç. Ancak son aylarda aşk için cesur olmak gerektiğini öğrendim. Aşk cesurları Sever. Korkakların yüzebileceği sular değildir oralar. 
 
“HEPSİ GERÇEK”

Kitabı yazarken neler hissettin, nasıl bir psikolojideydin?
Ben öyle kendi kendime yazıyordum. Önce kitabın ortasını yazdım. Ayrılığı... Acıydı. Aynen hissettiğim gibi yazdım. Sonra Hakkı'nı teslim etmek için aşkı yazdım. Sonra devem eden mana arayışlarımı. Hepsi gerçek. Ancak sanırım hep insanları eğlendirmek isteyen bir yanım var. Bir de mutlaka tecrübe edip paylaşmak. O ruhani yolculukları da o yüzden yaptım biraz. 
 
“AŞKTA KİMSE KAYBETMEZ”
 
“Kumarda kaybeden aşkta kazanır” diye saçma bir ifade var. Hep gülerim… Sen aşkta kazanmak için bir şeylerin kaybedilmesi gerektiğini düşünenlerden misin yoksa daha mı farklı düşünüyorsun?
 
Aşkta kimse kaybetmez. Diyelim ki karşılıksız bir aşka düştünüz. Diyelim ki aldatıldınız. Diyelim ki çok yanlış kişiye âşık oldunuz. Yine de kaybetmezsiniz. Yüreğinizi böylesine genişleten, kalbinizin titreşimlerini hissedebildiğiniz bu insan evladının en olağanüstü hali için şükretmelisiniz. Herkesi şair yapan, filozof yapan aşkta kaybetmek yoktur. Birlikte olup olmamak değil mesele. Tabii gönül ister ki birlikte olalım. 
 
Hayat hep inişli çıkışlı, bu kitabı en fırtınalı dönemde kaleme almışsın, kitabı tamamladığında baskıya vermek üzereyken nasıl bir ruh halindeydin?
 
Kitap bittiğinde, baskıyı beklerken kitabı yazmama vesile olan Bay C ile görüştük. Ona kitaptan söz ettim. Fark ettim ki kitabı yazmama vesile olan adamla kitabımın artık hiçbir alakası yok. Yazarken bütün duygularım, hayal kırıklıklarım, kızgınlıklarım nötralize olmuş. 
 
“İLİŞKİ BULMAK KOLAY DA AŞKI BULMAK…”

‘AŞK SENİ BULUR’ kitabın adı bu. Aşk beni ya da seni nasıl bulacak. Aşk bulur da doğru aşk?
 
Aşk Nasıl bulur bilemem ama bizim onu bulamayacağımız kesin. İlişki bulursunuz o ayrı! Bulursa şanslısın. Ancak aşk sizi illa Mutlu edecek diye bir şey yok. Aşk böyle bir garantiyle gelmez.
 
Aşkın doğası acı çekmekmiş doğru mu?
İnsan çektiği çileye âşık olurmuş. Bilmiyorum. Böyle olmamalı. Olmasa daha iyi ama bizimki gibi Doğu toplumlarında aşkın algısı acı. Neden bilmiyorum. 

Bir aşk en fazla ne kadar sürer. Kelebek ömrü gibi değildir herhalde… 
 
Tıbben aşk tanısı konabiliyor insanlara. Salgıladığımız çeşitli hormonlar var. Onlara bakıp âşıksın diyebiliyorlar. İşte bu hormonlar 3.5 yıl kadar öyle aktif olabiliyor. Bunu da aşkın ömrü olarak kabul ediyorlar. 
 
“HAKİKATEN OKUYAN AŞIK OLUYORYA DA AŞKI BULUYOR”

Bu kitabı okuyan aşık olacakmış!!! Hiç var mı olan… Anlatırsan belki aşık olmak isteyenler kitapçılara akın edebilir:=)
 
Her gün pek çok okur bana yazıyor. Kitabın tılsımı olduğuna inanıyorlar. Gerçekten o niyetle okuyup o yaratımı gerçekleştirenler oldu. Çok sevdiğim gazeteci bir arkadaşım da aşık oldu. Üç aydır çok aşık olduğu bir ilişkisi var. 


 
“KİTABIN KAHRAMANI KİTAPLA GURUR DUYUYOR”

Kitap yazıldı, kitabın yazılma sebebi olan o yakışıklı Fransız okudu mu peki,? Bu kitabın yazılmasında büyük rolü olan karizmadan bahsediyorum. O ne düşündü acaba kitabı okuduysa.. Konuştunuz mu ve ne yapıyor şimdi?
 
Kitapla ilgili o çok gururlanıyor. Deli mi ne? Oysa onunla ilgili pek çok negatif şey anlatıyorum. :)) Ben geçmişte kalan herkesi orada bırakmaktan yanayım. Eski kimseyle arkadaşlığımı sürdürmem. O klişe doğrudur. İki eski sevgili arkadaş kalmışsa ya hâlâ aşıklardır ya da hiç aşık olmamışlardır birbirlerine. O yeniden arkadaş olmak istedi ama ben bunu istemiyorum. Babası bile kitabı sordu bana. :)))
 
“AŞK EVLİLİĞE FALAN BAKMIYOR, TOPLUM İKİYÜZLÜ”
 
Evli insanların başka birbirine aşık olması… Bu normal mi. Göz bu kayar da, yürek de kayabiliyor galiba…Ama Türkiye’de bu genelde lanetlenesi bir durum!!! Toplum…Örf..Adetler. vs.. vs…
 
Aşk herkes için her zaman mümkün. Öyle evliliğe falan bakmıyor. Toplum neyi yargılıyor bilmiyorum ama pek çok konuda gayet ikiyüzlü. O yüzden toplumun düşüncesi beni pek ilgilendirmiyor. Beni ilgilendiren insanların aşkın Hakkını vermesi. Aşık oldursan bunun gereğini yaparsın. Gereğini yapamıyorsan uzak durursun. Karmaşık olan bizleriz. Evli de olsa aşık olmuş ve o aşka sahip çıkmış kişiye saygı duyarım. Ama her gözünüzün kaydığı kişiye aşık değilsinizdir. Hem evlisiniz hem sevgiliniz ve hatta sevgilileriniz var. Bu olmaz. Asıl yaygın olan bu toplumda. Orada aşk var mı emin Değilim. 
 
Evlilik aşkı öldürür mü peki?
Evlilik değil insanlar ve rutinler aşkı öldürür. 
Bir de aşk bir dengesizlik hali derler ya hep… Öyle midir?
E yani sizi hep en mantıklıya yönlendirmez aşk!
Kadının mı erkeğin mi aşkı daha güçlü olur. Çok merak ediyorum ben bunu. Çünkü kadınlar çok daha kırılgan çok daha hassas oluyor, erkekler daha sanki vurdumduymaz…
 
Bu mevzuunun kadını erkeği değil de esaslı olanı var bence. Ama sanki kadın aşkına anaçlıkla başka türlü duygular da ekliyor. Ben aşık olunca yeryüzündeki erkek nüfusu sadece bir kişiye indi. Bu benim için böyle ama her kadın için öyle mi bilmiyorum. 
 
Aşk güçlü bir duygu dolayısıyla yıkımı da fazla oluyor, herkes bir gün unutulur mu?
Bence unutulur. Ama bu onu hiçbir zaman hatırlamayacağımız anlamına gelmez.. Ancak bazen o kişiyi unutmak isterken adeta unutmamak için mücadele ederiz. 
 
“ÜÇ YORUM YAZIP ONLARLA YATAĞA GİTMENİZİ BEKLEYEN ERKEKLER VAR”
 
Yaşadığımız süreçte her şeyi çok çabuk tüketir olduk galiba aşkları da. Bunun sebebi ne?
 
Seçenek fazlalığı. Bencillik. Aşk 5 duyuyu da aşan bir olguyken şimdi sosyal medya sayesinde sadece görme duyusuna indirgendi. O gördüklerimiz de gerçek değil. Filtreli! Her şeyi hızlı tüketiyoruz. Aşk emek işidir. Kimse emek vermek istemiyor. Zahmete katlanmıyor. İki fotoğrafını like'layıp, üç yorum yazıp onlarla yatağa gitmenizi bekleyen erkekler var. Bu ne şimdi? Nerde o balkon altında Serenad yapan erkekler? Bence erkeğe yakışan Romeo olmak, Mecnun olmak, dağları delmek. Karşısında bir kadın ne istediğini bilen bir erkek görmek ister. Biz kuleye hapsedilmiş prenseslere acırken, bir çeşit kurtarılmayı bekleyen erkek sürüleri çıktı. Olmuyor. Bu onların da kadınların da doğasına aykırı. 
 
“UNUTMAK ZAMAN ALIYOR. ÖZLEM ÇOK DERİN BİR DUYGU..HELE BEKLEMEK”

Ben aşka dair her şeyi çok merak ederim. Karşımda da bir aşk kadını var merakımı mazur gör de hasret yeni bir aşka kadar sürer diyorlar doğru mu?
 
Emin değilim. Aslında âşık olduğumuzda karşımızdaki kişiye beslediğimiz duyguların tek kaynağı biziz. O kişinin bu duygularla bir ilgisi yok. O sadece vesile oluyor. Hasret biz izin verirsek sürer. Ama her şeyi böyle mantıkla açıklamak da mümkün değil tabii ki. Unutmak zaman alıyor. Özlem çok derin bir duygu. Hele beklemek!.. Beklemek dünyanın en yorucu eylemidir. Fakat takıntı yapmazsak ve kendimize zaman verirsek hasret de bitecektir. 
 
ÇAPKINLIĞIN, KAÇAMAK YAPMANIN ERKEKLER ARASINDA BU KADAR YÜCELTİLDİĞİ, TEŞVİK EDİLDİĞİ BİR ÜLKE GÖRMEDİM.

Son günlerde magazin gündemine baktığımızda hep evli insanların aldatma ya da aldatılma öykülerini görüyoruz tabi ki konuşuluyor ama infial de yaratmıyor. Toplumda bunlar zamanla normalleşiyor mu?
 
Bence toplum pek çok konuda olduğu gibi bu konuda da iki yüzlü. Milyarları olan evli adamın eş zamanlı bir düzine sevgilisi olmasına ses çıkarmıyor. Ben sadece şunu söyleyebilirim. Yurtdışında da yaşadım. Çapkınlığın, kaçamak yapmanın erkekler arasında bu kadar yüceltildiği, teşvik edildiği bir ülke görmedim. Çapkın erkek bir profil olarak her yerde var ama bizde sigara içmek gibi. Herkes sigara içiyor. Erkeklerin çok büyük kısmı da aldatıyor. Peki, erkekler bu kadar çok aldatırken kadınlar sadık mı? Olamazlar! Yani bu evli adamlar hep mi bekar kadınlarla aldatıyor? Matematik bize diyor ki kadın ve erkek aldatma oranları arasında çok büyük bir fark olamaz. Çİ̇SED rakamlarına göre erkeklerin %44'ü, kadınların da %30'u aldatıyormuş. Ben bunu kendi adıma normal karşılamayı reddedeceğim. Herkesin hikayesi farklıdır bilemem, yargılamam ama genellemeler üzerimden söyleyecek olursam bunları onaylayamam. Ünlüleri herkes tanıyor diye konuşuyoruz. Yoksa konunun şöhretle bir ilgisi yok. Hatta şöhret olmayanlar bu konuda daha rahat. Bir de bu konuda bakış açısı çok maskülen. Hatta kadınlar bile erkekten yana tavır alarak konuşuyor. Erkeğe hak gören, elinin kiridir diyen kadınlardan utanıyorum. 
 
“AŞK HESAP BİLMEZ”
 
Ekonomiye çok hâkimsin aşk biraz da matematik hesabıdır derler, sen hesap yapmadın mı?
 
Aşk bir seçim olsaydı hesap yapmak mümkün olurdu. Aşk hesap bilmez Alev!
 
İddialı bir kitap… Bir ay içinde de âşık olma potansiyeli sağlıyormuş. Ben kitabın satışlarını da merak ettim açıkçası…

Üç ayda 4 baskı yaptı. Fakat rakamlardan ziyade beni etkileyen kitabın okurlarıyla çok samimi olmamız. Beni hiç tanımayan yüzlerce kadın bana içini döktü. 

En en tehlikeli erkek profili hangisi sence? 
 
Tehlike ve kötülük çok göreceli ve subjektif kavramlar. Ancak şeffaf olmayan insanlardan her anlamda korkarım ben. Arka bahçesi geniş, ne yapıp ne ettiğini bilmediğin, telefonunu fellik fellik gizleyen adamların bir haltlar karıştırdığını anlamak için çok zekaya, müthiş sezilere falan gerek yok. Mal ortada işte! :)))) Ailesinin şımarttığı, her istediği olmuş,14 yaş ergenlik sendromunu aşamamış adamların kimse çok hayrını görmedi zannediyorum. 
 
Aşık mısın şu anda?
 
"Being in love is my nature" demiş Neruda.
 
Kitabın sonunda bir aşk ihtimali belirdi. Ne oldu Bay Kuş ile?
 
Şu anda onu yazıyorum. 
 
Ben de çok merak ettim açıkçası. Seni ve o yüce aşkını sevgiyle kucaklamakla beraber Bay Kuş’u merak içerisinde bekleyeceğim ve bir kez daha konuşacağımız günü bekliyorum…