Gündem
23 Mar 2023 10:57 Son Güncelleme: 23 Mar 2023 11:13

Ünlü borsacıya iftira ve suç uydurmadan soruşturma

Verusa’nın gizli patronu Nihat Özçelik ve çalışanlarına iftira ve suç uydurmadan soruşturma başlatıldı.

Sermaye piyasalarının ve girişim dünyasının başarılı iş insanı K.A.’ya şantaj şikayetiyle kurulan kumpasın altından ismi manipülasyonlarla anılan borsa çetesi lideri çıktı. Kendisine K.A. aracılığıyla "Şantaj" yapıldığını iddia eden Nihat Özçelik’in şikayeti asılsız çıkmıştı. Bunun üzerine iş insanı K.A., Nihat Özçelik ve iki çalışanı hakkında “Yalan Tanıklık, Suç Uydurma, İftira” suçlarından cezalandırılmaları ve kamu davası açılması için İstanbul Cumhuriyet Savcılığına başvurdu. Hakkında ileri sürülen suçlardan takipsizlik kararı alan K.A. dilekçesinde, şüpheli Nihat Özçelik’in borsa dünyasındaki rakiplerini sindirmek ve itibarlarını zedelemek için savcılığa gerçeğe aykırı şikayetlerde bulunduğunu belirtti.

Emniyet, Savcılık ve SPK vasıtasıyla rakiplerine operasyon yaptırdığı iddia edilen Nihat Özçelik’in şikayetiyle aynı gün Zeynep Boztepe ve Mesut Ç. ise K.A.’nın aleyhine ifade verdi

RAKİPLERİNİ ŞİKAYET EDİYOR

Nihat Özçelik’in geçmiş yıllarda da benzer şekillerde çok sayıda iş insanını da mağdur etmek ve zarar vermek amacı ile asılsız iddialarla sonuçsuz kalan bir çok şikayeti olduğu, adli makamları meşgul etmeyi alışkanlık haline getirdiği öğrenildi.

KOVUŞTURMAYA YER YOK KARARI

İş insanı K.A. hakkında asılsız şikayetlere savcılık “Kovuşturmaya Yer Olmadığına” dair karar verdi. Şüpheli Nihat Özçelik’in takipsizlik kararına itirazının da sulh ceza hakimliğince ret edildiğinin yer aldığı dilekçede Özçelik’in çalışanlarını ve çevresindekileri, yalan tanıklık yapması konusunda yönlendirdiği ileri sürüldü.

SPK, İNVESTCO&VERUSA İÇİN MAHKEMEDEN BİLGİ İSTEDİ

Nihat Özçelik’in kendi ifadelerinde danışmanı olduğunu söylediği İnvestco ve Verusa şirketlerini gizlice yönettiği ve gerçek sahibi olduğu, savcılığın aldırdığı bilirkişi raporunda ortaya çıkmıştı. Raporda şirketin CEO’su Mustafa Ünal ve S.İ. adlı kadının görüşmelerinde Özçelik’in şirketlerin gerçek sahibi olduğu anlatılıyordu. Tapelerin ortaya çıkması üzerine SPK, mahkemeye yazı yazarak bilirkişi raporunun bir örneğini istemiş ve soruşturma başlatmıştı. Binlerce yatırımcısı olan İnvestco&Verusa’nın sahiplik durumunun ortaya çıkması için  SPK uzmanlarının, geçmişte birçok yasağı olan tescilli manipülatör  Nihat Özçelik’in soruşturması tamamlanması temiz ve şeffaf sermaye piyasaları için önem arz etmekte.

TANIKLAR YALANA YÖNLENDİRİLDİ

Şantaja konu olan fotoğraftan hakkında yapılan asılsız şikayet nedeniyle haberdar olduğunu belirten K.A. dilekçesinde, “Fotoğrafın kim tarafından çekildiğini de bilmemekteyim, Şüpheli Mesut Ç. de tıpkı diğer şüpheli Zeynep Boztepe gibi yalan tanıklık yapması için Nihat Özçelik tarafından yönlendirilmiştir” dedi.

İTİBAR SUİKASTİ YAPIYOR

Özçelik’ in amacının husumet beslediği kişileri zor durumda bırakmak, bu kişileri toplum nezdinde rencide etmek, saygınlığını yitirmesini sağlamak ye yıldırmak için dayanağı olmayan suç duyurularında bulunduğun belirtildiği dilekçede, çalışanlarını ve çevresindekileri tehdit ve baskı ile yalancı tanıklığa zorladığı yer aldı.

Dilekçede şantaj fotoğraflarını gönderdiği ileri sürülen S.İ. adlı kadını Nihat Özçelik’in, K.A.’nın adını vermesi için zorladığı savcılık dosyasında yer aldığı belirtildi.

İFTİRA VE SUÇ UYDURMAKTAN YARGILANSIN

Şüpheli Nihat Özçelik hakkında soruşturma başlatılabilmesi amacı ile diğer şüpheliler Zeynep Boztepe ve Mesut Ç.’nin yalan tanıklık yapması sağladığını dilekçesinde belirten K.A., “Hakkımda haksız ve hukuka aykırı bir şekilde suç duyurusunda bulundu. Nihat Özçelik, S.İ.’yi de kullanmak isteyerek üzerime haksız ve hukuka aykırı bir şekilde suç isnat etmeye çalışmıştır. Nihat Özçelik tarafından suç uydurma suçu ve iftira suçlarının işlendiği sabittir” dendi.

Dilekçede “İftira”, “Yalan Tanıklık” ve “Suç Uydurma” suçundan yargılanmaları istenen şüpheliler arasındaki görüşmelerin ve suç teşkil eden eylemlerin tespit edilebilmesi amacıyla adreslerinde arama ve el koyma işlemleri yapılarak, atılı suçlarla ilgili olarak ele geçirilen dijital materyallere el konulması istendi.