Politika
27 Mayıs 2022 10:55 Son Güncelleme: 27 Mayıs 2022 10:59

Ümit Özdağ Mansur Yavaş'ta ısrar ediyor: Aday göstermemek şike yapmaktır!

Ümit Özdağ, cumhurbaşkanlığı adayı için Mansur Yavaş ısrarını sürdürdü: "Kemal Kılıçdaroğlu'nun kazanma ihtimali riskli. AK Parti'den ve Cumhur İttifakı'ndan oy almadan kazanamıyorsunuz. Bunu şu anda Türkiye'de yapabilen bir tek Mansur Yavaş var."

Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ, daha önce “İttifak onu aday göstermezse biz gösteririz” dediği CHP’nin Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş hakkında konuştu. Özdağ, “oy bölme” eleştirilerine, “Esas sorulması gereken soru; en güçlü aday Mansur Yavaş'ken İttifak'ın neden Mansur Yavaş'ı aday göstermediği. Biz Mansur Yavaş'ı destekleyeceğimizi açıklamıştık, İttifak aday gösterdiği takdirde seçilme şansı yüzde 60'ların üstünde, durum böyleyken kazanma ihtimali olan kişi Mansur Yavaş'ken onu aday göstermemek şike yapmak demektir” diye karşılık verdi.

“Şu anda Türkiye’de hem AKP’den hem MHP’den oy alabilen bir tek Mansur Yavaş var”
Özdağ, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun olası adaylığı hakkında da, “Doğru olacağı kanısında değilim” görüşünü aktardı. “Kemal Kılıçdaroğlu'nun kazanma ihtimali riskli, Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı'nın AK Parti'den kopan oyu alma şansı yok, onun için. AK Parti'den ve Cumhur İttifakı'ndan oy almadan kazanamıyorsunuz” değerlendirmesinde bulunan Özdağ, “Bunu şu anda Türkiye'de yapabilen bir tek Mansur Yavaş var” dedi.

“İmamoğlu'nun Mansur Yavaş'la kıyaslanacak bir kazanma şansı yok”
Özdağ, İyi Parti lideri Meral Akşener’in CHP’nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nu desteklediği sözlerinin ardından Mansur Yavaş açıklaması yapmasının ilgili olmadığını belirterek, “İmamoğlu'nun da Mansur Yavaş'la kıyaslanacak bir kazanma şansı yok bence” diye konuştu.

“Vatandaş sokaktan uzak durmalı, kızgınlığını sandığa taşımalı”
“Önümüzdeki bir yıl içinde kıtlıktan dolayı kaos ihtimali var ama biz Zafer Partisi olarak her şeye rağmen soğukkanlılığı muhafaza ve bu fırsatı onlara vermemek gerektiğini düşünüyoruz, bunun için çabalayacağız. Vatandaş sokaktan uzak durmalı, kızgınlığını, kırgınlığını, öfkesini sokağa değil, sandığa taşımalı düşüncesindeyiz” diyen Özdağ, sözlerinin devamında şu görüşlerini aktardı:

“Türkiye'nin örtülü istilasına öfke duyuyorum”
“Türkiye'nin örtülü istilasına öfke duyuyorum, Türkiye'nin göz göre göre bir iç çatışmaya sürüklenmesine öfke duyuyorum, Türk halkının soyulmasına, insanlarımızın sokaklarda rahat yürüyememesine öfke duyuyorum ama sadece öfke duymuyorum, bunun için çözümler de öneriyoruz.”

6'lı parti ile ittifak ihtimaline: Bizimle uyuşmayan açıklamaları var
Özdağ, “Muhalefet partileriyle birlikte hareket etmeniz mümkün değil mi?” sorusuna da, “Biz karma ekonomiyi ve planlı kalkınmayı savunuyoruz, 6 parti neoliberal ekonomiyi savunuyor. Bizimle uyuşmayan açıklamaları var, biz Atatürk çizgisinde Türk milliyetçisi bir partiyiz” diye yanıt verdi.

Muhalefet partileri istemedikleri bir aday çıkarırsa, muhalefet seçmeninin istemese bile gidip Erdoğan'a oy vereceğini düşünen Özdağ, “Yüzde yüz emin olun. Bakın anketler de bunu gösteriyor, şu anda bütün tarafsız araştırmalarda Mansur Yavaş tek başına kazanıyor, oyu biz mi veriyoruz, onlar mı veriyorlar. İmamoğlu çok başarılı geldi ama sonra bu 2 senelik süreci kötü yönetti, kendisini destekleyen milliyetçi seçmeni de çok koparttı. Bütün bu nedenlerle, Yavaş karşısındaki durumu güçlü değil” diye konuştu.

Muhalefete seçim uyarısı: Kimse kendini kandırmasın
Önümüzdeki seçimi muhalefet açısından kolay kazanılacak bir seçim olarak görmediğini söyleyen Özdağ, “Hiç kolay değil. Kimse kendini kandırmasın, Erdoğan çok yıprandı ama muhalefet partileri rehavet içinde olmamalı, biz hiçbir zaman olmayacağız” dedi.

Röportajın tamamını okumak için tıklayın.